دنده شانه ای

این وسیله حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل می کند. مانند فرمان اتومبیل.فرمان، چرخ دنده ای را می‌چرخاند که با دنده شانه ای در برخورد است.

هنگامی که فرمان می چرخد، بر حسب جهت چرخش فرمان، شانه به سمت چپ و یا راست حرکت می‌کند و منجر به حرکت چرخها می‌شود.

دنده شانه ای
دنده شانه ای ساده و مایل

در مکانیزم چرخ و شانه از چرخ دنده استفاده می شود. در مکانیزم چرخ و شانه از یک چرخدنده ساده یا مایل و یک شانه استفاده میشود.

همچنین شانه  دندانه هایی مانند چرخدنده ساده دارد که این امکان را دارد که مستقیم و یا مایل ایجاد شود.

ساخت دنده مایل و ساده شبیه به هم می باشد، تفاوت آن در این است که برای به وجود آوردن زاویه انحراف در دنده شانه ای مایل لازم است گیره درج شده دستگاه فرز انیورسال را به اندازه زاویه لازم در برابر تیغه فرز کج کرد.

نحوه انتخاب تیغه فرز مناسب برای تراشیدن دنده های مایل و ساده همانند هم می باشد. زیرا این نوع دنده ها تعداد دندانه بینهایت دارند. بنابراین باید از تیغه فرز شماره 8 در سری 8 تایی و یا شماره 15 در سری 15 تایی استفاده نمود.

نحوه تراشیدن 

 از دو روش زیر استفاده می شود:

  • ماشین فرز افقی و عمودی: در این روش از تیغه فرز مدولی استفاده می شود. به نحوی که از تیغه فرز مدولی با آخرین شماره و حرکت تدریجی به اندازه گام میز ماشین میتوان آن را ساخت.
  • ماشین های صفحه تراش یا کله زنی: در این روش با جابجایی آهسته میز ماشین و یک رنده ذوزنقه ای شکل با زاویه 40 درجه میتوان آن را ساخت .قبل از شروع به تراشیدن آن باید محاسبات اولیه را برای آن انجام داد.

شرکت تام باهر تنها وارد کننده ی دنده شانه ای GAMBINI ایتالیا.