انرژی چین ، انرژی گاید یا محافظ کابل

انرژی چین، انرژي گايد و يا همان محافظ كابل، برای احتراق و هدایت کابل های برق انعطاف پذیر و شیلنگ های هیدرولیک یا پنوماتیک متصل به ماشین آلات متحرک مورد استفاده می باشد. به علت جنس نرم و سبکی که  دارند از کابل ها در برابر پیچ و خم های حرکت محوری محافظت میکند و از آسیب رسیدن به کابل جلوگیری میشود. از لحاظ ظاهری تمام  انرژی گایدها مشابه زنجیر تانک میباشند و برای ایجاد شعاع خمش مجازی برای کابل ها محورها به سمت عقب و جلو حرکت می کنند و در واقع کابل ها را درون خود نگه می دارد. از انرژی گاید های  فلزی در مکان های صنعتی استفاده میشود  که در مقابل  ضربه  و مواد  خورنده  استحکام بالایی دارد. در انتخاب اندازه انرژی گاید ها ( کابلها ) از ابعاد داخلی و ابعاد بیرونی استفاده میشود. یکی از عوامل مهم در انتخاب سایز شعاع خمش است که بر اساس نوع کاربرد مصرف کننده انتخاب میشود. شرکت تام باهر با عرضه انرژی چین تام باهر بعد از سالها تجربه خرید کاملا مناسب از لحاظ قیمت انرژی چین ها را برای متقاضیان خود فراهم می کند.

انرژی چین

 

انواع انرژی چین ها

  • باز
  • بسته

از انرژی گاید های  باز در محیطهای آزاد و محیط هایی که گردو خاک است استفاده میشود که کاربرد آن به علت راحتی نگهداری بیشتر است.

از انرژی گاید های بسته در محیط هایی که امکان پاشش آب یا برخورد با مواد شیمیایی وجود دارد استفاده می شود که باعث افزایش عمر کابل می شود.

عوامل مهم در انتخاب و نصب انرژی چین ها

طول حرکت، سرعت و شتاب حرکت، سایز و وزن کابلها و شلنگهای عبوری، شرایط محیطی از  جمله حداکثر حرارت، وجود پلیسه ماشینکاری یا مواد شیمیایی

مشخصات فنی انرژی چین ها  

  • تولید شده از جنس پلی آمید ۶ همراه ۳۰% الیاف شیشه
  • قابل استفاده دردمای کاری ۳۰- تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد
  • دارای شعاع خمش مختلف با توجه به نیاز مشتری

 

انرژی چین

نکات مهم هنگام خرید انرژی گاید 

  • به دست آوردن طول انرژی چین ها داراي محاسبات ساده ای است. نصف طول حركت بعلاوه طول منحنی حركت بعلاوه يه مقدار خيلی كم.
  • كابل ها بايد در كف انرژی چين ها بطور منظم در كنار يكديگر قرار بگيرند.کابل ها نباید روی باشند زیرا مانع خمش انرژی چین ها می شوند. و همین مورد باعث ایجاد مشکل و قطع و وصل شدن دستگاه می شود. باید از محافظ کابل مناسب و اندازه کار خودمان استفاده کنیم.
  • از يك مدل انرژی چین می توان برای همه كابلها استفاده کرد اما می توانند با توجه به نوع كاربرد دستگاه متنوع باشند. مدل انرژی چين دستگاه هوابرش با انرژی چين دستگاه چوب فرق ميكند. يكی ديگر از علل سرعت حركت می باشد.

بعضی از انرژی گايدها قابليت حركت تا سرعت 10 متر بر ثانيه و بيشتر را دارند اما بعضي از آنها با سرعت 5 متر بر ثانيه در عرض دو دقيقه از هم متلاشی می شوند. با توجه به نوع کاربرد می توان از انرژی گاید ها در کاربرد های مختلف نیز استفاده کرد، ديده شده  كه براي انتقال لوله آب هم از انرژی چين استفاده شده است. انتقال لوله گاز و اكسيژن، لوله های روغنكاری، لوله های پنوماتيك بادی و …

انرژی چین