سیستم بال اسکرو

یک محرک خطی مکانیکی است که با کم‌ترین اصطکاک ممکن، حرکت چرخشی را به حرکت خطی یا گشتاور را به نیروی فشاری و بالعکس تبدیل می‌کند.

بال اسکرو GTEN یکی از معروف ترین و کاربردی ترین نوع بال اسکرو محسوب می شود که شرکت تام باهر بزرگترین و تنها عرضه کننده این نوع می باشد.

شرکت تام باهر تنها وارد کننده انحصاری بال اسکرو GTEN تایوان در ایران می باشد که شما می توانید برای خرید این محصول به شرکت تام باهر مراجعه نمایید.

مزیت های بال اسکرو

علاوه بر این‌که قادر به مقاومت بالا در برابر اعمال بارهای فشاری و کششی هستند، می‌توانند کار خود را با حداقل اصطکاک داخلی انجام دهند.

این ابزار قابلیت تنظیم و ایجاد تلورانس‌های دقیق را دارند، بنابراین برای استفاده در مواقعی که به دقت بالایی نیاز باشد، مناسب هستند.

معایب

  • نیاز به روانکاری دائم و محافظت در برابر خوردگی و گردو غبار
  • عدم برخورداری از مکانیزم خودقفل (به دلیل اصطکاک پایین بین پیج و مهره که باعث می‌شود با حرکت خطی مهره، پیچ به گردش درآید)
  • هزینه نسبتاً بالا
  • انعطاف عملکردی پایین در برابر آسیب‌های فیزیکی و خسارات احتمالی (خرابی یک قطعه باعث خلل در عملکرد کل سیستم می‌شود)
  • عدم برخورداری از سیستم کنترل دستی برای اپراتور

انواع سیستم بال اسکرو

مینیاتور بال اسکرو (Miniature ball screws)

 این نوع  برای استفاده در لیزرها، دستگاه‌های اندازه‌گیری، نیمه هادی‌ها، ابزارهای پزشکی و سایر وسایل کوچک که به حرکت خطی صاف و دقیق  احتیاج دارند مشهور است.

بال اسکرو نورد شده (Rolled ball screws)

 علت این نامگذاری این است که از ابتدا به‌ صورت قطعه‌ها و ورقه‌های فلزی، از طریق نورد سرد تشکیل شده‌اند. از مزایا آن می‌توان به بهره‌ مندی از دقت مکان‌یابی چند هزارم اینچ در هر پا، طول عمر بالا، قابلیت حرکت روان اشاره کرد که بیش‌تر برای کاربردهایی با دقت کم و با قیمت پایین ساخته می‌شوند.

بال اسکرو سنگ خورده یا سنگ‌زنی شده (Ground ball screws)

 این بال اسکرو ها در سه مرحله ساخته می‌شوند: ماشینکاری، سخت‌کاری سطحی و سنگ زنی. این سنگ زنی در ماشین‌ های ریسندگی با سرعت چرخش بالا که با مواد ساینده پوشش داده می‌شوند صورت می‌گیرد.

این روش به بهترین حالت ممکن سبب می‌گردد تا بال اسکرو در برابر درجه حرارت‌هایی که به طور معمول شکل آن‌ها را تحریف کرده و باعث کاهش کارایی آن‌ها می‌شود، مقاومت کند.

این دسته از بال اسکروها برای کاربردهایی که نیاز به دقت بالایی ندارند بلکه سختی و مقاومت برای آن‎ها در اولویت است بهتر عمل می‌کنند.

بال اسکروهای دقیق (Precision ball screws)

 دسته گسترده‌ تری از بال اسکرو ها که دارای دقت و صحت بسیار بالایی هستند و برای کاربردهایی که به دقت مکان‌یابی، دقت قرارگیری و تکرار پذیری بالا نیازمندند کارایی دارند.

کاربرد بال اسکرو

مشتریان به دلیل داشتن قابلیت کنترل همراه با اصطکاک کم، استفاده می کنند. برای هدایت، پشتیبانی، مکان‌یابی و جابجایی دقیق قطعات و محصولات در طیف گسترده‌ای از کاربردهای اتوماسیون استفاده می‌شوند.

سیسنم بال اسکرو در اِستِپرها (برای تولید نیمه‌هادی)، در روبات‌ها، تجهیزات مونتاژ دقیق، ابزارهای ماشینی، موتورهای فرمان برقی اتومبیل و موشک‌ها و هواپیماها برای حرکت سطوح کنترل (به‌ خصوص سیستم‌های الکتریکی پرواز با سیم (FBW)) همچنین، معمولاً به سایر بخش‌های حرکت خطی مانند واگن، واحدهای درایو، اسلایدها و محرک‌های خطی می‌پیوندند تا یک سیستم حرکتی هموار، دقیق و کامل ایجاد کنند.

نحوه کار و ساختمان داخلی بال اسکرو

یک درایو شامل یک اسپیندل پیچی و یک مهره با بلبرینگ چرخشی است که گوی (ball) به عنوان مهره و شافت شیاردار به‌ عنوان پیچ عمل می‌کند.

به واسطه گردش ساچمه‌های فلزی بین شافت و مهره و در داخل شیارهای مارپیچ، یک مکانیزم یکپارچه انتقال قدرت با حداقل بک‌ لش و کارایی بالا تشکیل می‌گردد.

برای انتقال قدرت، مشابه پیچ قدرت‌های معمولی عمل می‌کنند، اما به جای اصطکاک کشویی (لغزشی)، ساچمه‌ها یک اصطکاک نورد (غلتشی) را ایجاد می‌کنند.

به این ترتیب که شیارها و رزوه‌ های شافت، یک مسیر حرکتی مارپیچی را برای ساچمه‌ها فراهم می‌کنند و گوی (مهره) به عنوان قسمت لغزنده بر روی مسیر مارپیچ (در جهت محوری) به حرکت در می ‎آید.