انواع پولی تایم Pulley Timing

 

انواع پولی تایم Pulley Timing  یا قرقره و یا در اصطلاح عامیانه «فولی»، در واقع چرخی است که بر روی یک محور یا شفت محرک و یا متحرک نصب شده و به کمک تسمه یا کابل، امکان انتقال توان و گشتاور را فراهم می سازد. از انواع پولی تایم Pulley Timing برای تغییر جهت حرکت یا انتقال حرکت نیز استفاده می‌شود. همچنین با استفاده از پولی‌ها با اندازه‌های مختلف، می‌توان سرعت حرکت را افزایش یا کاهش داد.

پولی ساده

ساده‌ترین نوع پولی، یک رینگ شیاردار است که برای نگهداری تسمه استفاده می‌شود. این شیار میتواند v شکل، نیم دایره‌ای یا حتی یک سطح صاف باشد. که برای هر یک از این اَشکال، تسمۀ مناسب طراحی شده است. قیمت مناسب و اقتصادی از محاسن این نوع پولی و تسمه متناظر با آن می باشد. از سوی دیگر، سرخوردن تسمه در فشار یا دمای بالا از جمله معایب آن می باشد. این امر موجب کاهش ضریب انتقال قدرت می‌شود. البته همین رخداد سرخوردن تسمه بر روی پولی، به عنوان یک پدیده مثبت و در نقش فیوز مکانیکی و یا کلاج در فرایند انتقال قدرت تلقی میگردد.

پولی تایمینگ یا سنکرون

این پولی‌ها دندانه‌دار بوده و همانند زنجیر- نسبت دور ثابتی را بین موتور و بار اعمالی ایجاد می‌کنند. برای این نوع پولی‌ها از تسمه‌های دندانه‌دار یا تسمه تایم استفاده می‌شود.
به دلیل بالاتر بودن بازدۀ پولی تایمینگ نسبت به پولی های ساده، برای انتقال توان مشابه، تسمه با پهنای کمتری لازم است. علاوه بر این، به دلیل سرنخوردن تسمه تایمینگ بر روی پولی، میزان کشش و سفتی تسمه در فرایند رگلاژ تسمه تایم، به میزان تسمه‌های معمولی در پولی‌های ساده نبوده و این امر موجب کاهش فشار روی پولی‌ها می‌شود. در شرکت تام باهر با توجه به داشتن انواع محصولات سیستمهای متحرک خطی و محصولات تولید ماشینهای سی ان سی در روزهای اخیر محصول پولی تایمpulley timi به لیست کالاهای شرکت اضافه گردیده که با دیدن سایتهای شرکت میتوانید کاتالوگهای و نقشه های سه بعدی کالاها رو هم ملاحظه نمایید.

مدل‌های مختلف انواع پولی تایم Pulley Timing

پولی‌های تایمینگ با توجه به گام یا Pitch ( فاصله ی بین دو دندانه(به دو گروه میلیمتری و اینچی دسته‌بندی شده که در آنها فاصله‌  بین دندانه‌ها مضربی از میلیمتر یا اینچ می‌باشد. به عنوان مثال تسمه ۵M. معرف تسمه تایمینگ با گام ۵ میلی متر می باشدعلاوه بر گام، پولی‌ها در شکلِ دندانه نیز تفاوت دارند.

 

از مزایای انواع پولی تایم Pulley Timingدر مقایسه با دنده و زنجیر میتوان به موارد زیر اشاره کرد‌:

 

۱- نیاز به روغنکاری یا گریسکاری ندارد، لذا خشک و تمیز کار کرده و نگهداری آن راحت تر است.

۲- بسیار سبک تر از دنده و زنجیر بوده، لذا در کاربردهایی که تعداد استارت و استاپ در یک دقیقه زیاد است ( حدودا ۲۰۰ ضرب در دقیقه ) جریان کمتری از موتور کشیده شده و فشار کمتری به موتور وارد میشود.

۳- وزن کلی دستگاه سبکتر میشود. حتی در برخی کاربردها برای کاهش بیشتر وزن، میتوان از پولیهای با جنس آلومینیوم بهره برد.

۴- بدلیل کمتر بودن اینرسی آن نسبت به دنده و زنجیر، شتابهای تندتر و دینامیک فرزتر قابل حصول است.

۵- لقی بین دنده ها و تسمه در پولی و تسمه نسبت به دنده و زنجیر بسیار کمتر است. در مدلهای HTD که شامل تیپهای 3M, 5M, 8M, 14M میشود میتوان لقی را تا حد کسری از درجه کاهش داد.

۶- سرعت مجاز حرکت برای انتقال قدرت، بسیار بالاتر از حد مجاز زنجیر است. در برخی مدلهای تسمه تایمینگ، سرعت چرخش پولی کوچکتر تا8000 rpm هم ممکن است.

۷- صدا و آلودگی صوتی ایجاد شده حین کار بسیار کمتر از دنده و زنجیر است.

۸- بدلیل ریزتر بودن گام دندانه ها نسبت به دنده و زنجیر، ایجاد نسبتهای مختلف بین دو پولی عملی تر است.

۹- با توجه به جنس تسمه، که غیرفلزی است کار در محیطهایی که برای فلز خوردگی ایجاد میکند بدون مشکل است.

۱۰- هم پولی و هم تسمه در پهناهای مختلف یافت میشوند لذا برای انتخاب اجزا هنگام طراحی سیستم انعطاف بیشتری وجود دارد.