بال اسکرو سی ان سی

بال اسکرو سی ان سی قطعه ای است مکانیکی برای تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی با بالاترین دقت و بیشترین بازده، بال اسکروهای هایوین با داشتن کیفیتی عالی و تنوع فراوان در صنعت بسیار پر کاربرد هستند.

وقتی که شما یک مهره را حول محورش می چرخانید درجهت محوری اش حرکت می کند چون شیارهای پیچ به طور پیوسته مسیر مارپیچی طی می کنند.

بال اسکرو یک وسیله ی مکانیکی است که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند این اسکرو ها که اشیا را حرکت می دهند یا نیرو ها را منتقل می کنند وسیله ای هستند برای تبدیل نیرو های چرخشی کوچک به نیرو های پرتابی (نیروی فشاری).

در واقع بال اسکرو وسیله ای مکانیکی است برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطحکاک ممکن.

ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که گوی به عنوان مهره و شافت رزوه شده به عنوان پیچ عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید.

گوی در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد.

به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند. بال اسکرو ها از یک پیچ هرز گرد، مهره و ساچمه ها تشکیل شده اند که وجود ساچمه ها باعث می شوند هیچ تماسی بین پیچ و مهره ایجاد نشود.

وقتی که مهره را در حول محور خودش می چرخانید آن وقت تا زمانیکه شیارهای پیچ به طور مداوم در شکل حلزونی خود هستند مهره در جهت محوری خود حرکت می کند به عبارت دیگر بال اسکرو یک عضو مکانیکی است که حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند.

بال اسکرو ها چیزی را حرکت می دهند یا نیرویی را انتقال می دهند و این یعنی نیروی چرخشی کوچکی را به نیروی رانشی قوی تبدیل میکنند.

بطورکلی مهره در بال اسکروهای GTEN به پنج کلاس مختلف تقسیم می شود، که با توجه به اندازه گام و سرعت مهره موارد استفاده گوناگون دارد.

بال اسکرو سی ان سی

مهره با ساچمه برگردان خارجی

در این نوع مهره ساچمه ها ابتدا در رزوه پیچ حرکت کرده و بعد از طی کردن مسیر از طریق یک  تیوب که بر روی مهره قرار دارد و از بیرون قابل رویت است به ابتدای مسیر باز می گردند و این سیکل مرتباً تکرار می شود.

مهره با ساچمه برگردان داخلی

در این مدل مهره ساچمه ها در حلقه هایی مجزا حرکت کرده و بعد از پایان مسیر بوسیله یک ساچمه برگردان داخلی به ابتدای مسیر بازمی گردند.

در این مدل مهره ساچمه ها مسیر کوتاه تری معادل یک دور کامل را طی می کنند، این مدل مهره مناسب برای پیچ ها با رزوه کوتاه است، همچنین قطر خارجی این مهره ها نسبت به سایر مهره ها کوچک تر می باشند.

مهره با ساچمه برگردان از مدل end cap

دسته سوم از مهره ها مدل end cap می باشد، این مهره ها از لحاظ کارکرد بسیار شبیه به مهره ها با ساچمه برگردان خارجی است و تنها تفاوت آن این است که ساچمه برگردان از داخل مهره عبور می کند و به همین علت نیز قطر خارجی این مهره ها کمی از سایر مهره ها بیشتر است. مهره های end cap مناسب برای پیچ ها با گام های بالاست، همچنین این مهره مدل دوبل ندارد.

مدل Super S

ساختار کلی این مدل بسیار شبیه مدل های end cap بوده با این تفاوت که بجای end cap قطعه ای بنام cassette وظیفه انتقال ساچمه ها به ابتدای مسیر را به عهده دارد. این مهره ها دارای صدای بسیار پایین در حین کار هستند.

همچنین دارای قابلیت شتابگیری بالا می باشند.مهره های  cassette دار مناسب برای بارهای سبک و فشرده طراحی شده اند.

مهره های گردان

این مهره ها دارای دو ردیف کلی ساچمه هستندT ردیف اول که بسیار شبیه مدل end cap است و شامل ساچمه هایی که با پیچ در ارتباط هستند و ردیف دوم که بین پوسته اول و دوم قرار دارند و وظیفه گرداندن پوسته دوم به دور پوسته اول را به عهده دارند.

این مدل مهره برای کاربردهایی است که در آن پیچ متحرک بوده و مهره ثابت است، شرکت تام باهر معتبرترین و تنها عرضه کننده بال اسکرو GTEN و دنده شانه ای GAMBINI در کشور ایران می باشد.شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاههای CNC نظیر بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)، ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)، کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل) و هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برند JMC-BAHER میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایتهای تام باهر تماس حاصل نمایید. شرکت تام باهر علاوه بر ثبت برند باهر، نمایندگی برندهای GTEN از تایوان در بال اسکرو، نمایندگی انحصاری برند STAF کشور تایوان در لینیر گاید، نمایندگی انحصاری برندGAMBINI از کشور ایتالیا در دنده شانه ای و نمایندگی سرو موتور و استپ موتور JMC-BAHER را دارا می باشد.