بال اسکرو

در این مطلب قصد داریم دو سیستم بال اسکرو و لید اسکرو را باهم مقایسه کنیم، امیدواریم این مطلب در رفع سوالات شما موثر باشد. بال اسکرو یک وسیله مکانیکی است که با کمترین اصطحکاک ممکن حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کند و همچنین بهره وری بالایی را فراهم می آورد. ساختار ظاهری بال اسکرو ترکیب یک پیچ و مهره است که محل قرر گرفتن مهره ها همانند ساچمه های  دورانی  بار را  تحمل و حمل می کند. سیستم بال اسکرو به گونه ای است که در برابر بارهای فشاری مقاوم است و همچنین دارای کمترین میزان اصطحکاک داخلی است که این خاصیت باعث بالاتر بودن بازده مکانیکی بال اسکرو در برابر سایر ابزار ها می گردد. از نظر ظاهری بال اسکرو به مانند مجموعه پیچ و مهره است که گوی گردان (nut) به عنوان مهره عمل می کند و شافت رزوه دار (screw) به عنوان پیچ عمل می کند. بال اسکرو GTEN یکی از معروف ترین و کاربردی ترین نوع بال اسکرو محسوب می شود که شرکت تام باهر بزرگترین و تنها عرضه کننده این نوع می باشد. شرکت تام باهر تنها وارد کننده انحصاری بال اسکرو GTEN تایوان در ایران می باشد که شما می توانید برای خرید این محصول به شرکت تام باهر مراجعه نمایید.

بال اسکرو و لید اسکرو

لید اسکرو

لید اسکرو ترکیب پیچ و مهره ساده است ( بدون حرکت دورانی)، آن برای ایجاد حرکت بر زاویه عملکرد و اصطکاک بین مهره و پیچ متکی است. پیچ معمولا از فولاد کربن یا فولاد ضد زنگ ساخته شده است در حالیکه مهره می تواند از جنس برنز، پلاستیک و پلیمر باشد.

بال اسکرو و لید اسکرو

کاربرد بال اسکرو

  • تحمل بارهای سنگین: بال اسکرو، با ساچمه های فلزی چرخنده برای تحمل بار، ظرفیت حمل بار بالاتری در مقایسه با لید اسکرو هم سایزش با مهره های پلاستیکی و پلیمری دارد. لید اسکرو با مهره های برنز می تواند بارهای سنگین تری را تحمل کند اما با افزایش بار، اصطکاک ایجاد می شود و اصطکاک بیشتر به معنای کاهش چرخه کاربرد (عمر) است.
  • میزان دقت بالاتر: بر خلاف لید اسکروها، که یک واکنش شدید ( پس زدن، عقب گرد) بین مهره و پیچ وجود دارد، بال اسکروها اغلب برای از بین بردن واکنش شدید نصب شده اند. این عمل بطور معمول با استفاده از ساچمه هایی که دارای قطرهای کمی بزرگتر از فضای بین محل عبور پیچ و مهره هستند، انجام می شود. به علاوه، بال اسکرو با استانداردهای ISO ، DIN ، JIS با توجه به راهنما انحراف خود طبقه بندی شده اند. بنابراین انتخاب بال اسکرو با دقت مناسب راحت است.
  • بهره وری بیشتر: عوامل چرخنده به عنوان مثال ساچمه ها در بال اسکرو بر نقطه تماس در تحمل بار متکی هستند در حالیکه عناصر کشویی مانند پیچ و مهره در مونتاژ لید اسکرو بر خط تماس متکی هستند. نقطه تماس اصطکاک کمتری تولید می کند که در نتیجه بهره وری بالاتری به همراه می آورد. بهره وری بال اسکرو تقریبا همیشه 90 درصد یا بیشتر است در حالیکه بهره وری لید اسکرو به طور نرمال زیر 50 درصد است. راندمان بالا به معنای کاهش نیاز به گشتاوری موتور است، به این معنی که یک موتور کوچک ( و اجزای مرتبط) ممکن است برای کاربرد مناسب باشد.
  • چرخه وظیفه مورد تقاضا: حداکثر سرعت هر دو لید اسکرو و بال اسکرو بوسیله سرعت بحرانی پیچ محدود می شود. به هر حال، اصطکاک کمتر ذاتی در طراحی بال اسکرو به این معنی است که گرمای کمتری تولید می کند، بنابراین دارای ایستادگی و مقاومت بیشتر بوده و چرخه عمر بالاتری نسبت به لیداسکرو را دارند. به عبارت دیگر در زمان انتخاب لیداسکرو چرخه و تولید گرما باید مد نظر قرار بگیرد.

شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاههای CNC نظیر بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)، ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)، کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل) و هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برندJMC-BAHER میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایتهای تام باهر تماس حاصل نمایید. شرکت تام باهر علاوه بر ثبت برند باهر، نمایندگی برندهای GTEN از تایوان در بال اسکرو، نمایندگی انحصاری برند STAF کشور تایوان در لینیر گاید، نمایندگی انحصاری برند GAMBINI از کشور ایتالیا در دنده شانه ای و نمایندگی سرو موتور و استپ موتور JMC-BAHER را دارا می باشد.