بال اسکرو (ball screw)

بال اسکرو (ball screw) يك محرك خطي مكانيكي است كه حركت چرخشي را با اصطكاك كمي به حركت خطي تبديل مي كند. شيارهاي موجود بر روي شفت، مسيري مارپيچي براي حركت ساچمه ها ايجاد می کند. همچنين مي توان با مقاومت در برابر فشار بار زياد، اين كار را با حداقل اصطكاك انجام داد. بال اسكرو براي مقاومت شديد ساخته شده بنابراين براي استفاده در شرايطي كه دقت بالا لازم و مناسب می باشد. مجموعه ساچمه ها مانند مهره، شفت شياردار مانند پيچ عمل مي كنند.

بال اسكروها در مقايسه با پيچ هاي معمولي (ليد اسكروها lead screw) به دليل داشتن مكانيزم پخش دوباره ساچمه ها بزرگتر ترند. شكل ديگر محرك خطي، بر پايه حركت شفت (بدون شيار)، حلقه درايو غلتشی (rolling ring drive ) است. در اين مدل، سه يا چندتا از بيرينگ هاي حلقه به صورت متقارن در محفظه اطراف يك محرك شفت يا ميله صاف( بدون شيار ) قرار گرفته اند. بلبرينگها در يك زاويه با ميله قرار گرفته اند. اين زاويه جهت مسير و سرعت حركت خطي در هر چرخش ميله را مشخص مي كند.

شرکت تام باهر TamBaher عرضه کننده کلیه ی محصولات سیستمهای متحرک خطی، انواع بال اسکرو باهر و تنها نمایندگی انحصاری  جی تن(GTEN) از تایوان میباشد. مشتریان گرامی برای اطلاعات فنی و دیدن نقشه های سه بعدی بال اسکرو میتوانند از سایتهای شرکت نیزبازدید نمایند. البته محصولات تام باهر دارای تنوع بالایی است و شامل : بال اسکرو، ریل و واگن، دنده شانه ای، لینیر گاید STAF، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم، انرژی چین، کوپلینک، لوازم سی ان سی،…….است که با برند باهر ارائه میگردد. در محصول لینیر گاید هم ما دارای نمایندگی STAF  از تایوان هستیم.

 

اجزاي بال اسکرو (ball screw)

اجزاي بال اسكرو شامل پیچ (ball screw) و مهره(ball nut) است، كه هر كدام داراي شيارهاي مارپيچي هستند و ساچمه ها بين اين شيار ها تنها در اتصال بين پيچ و مهره قرار گرفته اند. زماني كه پيچ يا مهره مي چرخد، ساچمه ها توسط يك شيار منحرف كننده كه داخل سيستم بازگردان ساچمه، داخل مهره قرار دارد، تغيير مسير مي دهند و توسط سيستم بازگشت در جهت مخالف در انتهاي مسير حركت ساچمه ها داخل مهره در يك مسير پيوسته حركت مي كنند و ساچمه ها پس از خروج از سيستم بازگشت وارد مسير شياردار بين پيچ و مهره مي شوند و در يك مدار بسته به گردش در مي آيند. مجموعه مهره (ball nut ) جزء حياتي و مهم بال اسكرو است. نسبت تعداد شيار هاي موجود در مدار مهره با تعداد شيارهاي موجود در پيچ مشخص مي كند كه شيارهاي مهره چه قدر زودتر از پيچ، پر خواهد شد.

 

کاربرد بال اسکرو

از بال اسكرو در هواپیما و موشک ها برای كنترل حركت سطوح، و به ویژه در پرواز الکتریکی با سیم و فرمان خودرو برای انتقال حرکت چرخشی از یک موتور الکتریکی به حرکت محوری رینگ فرمان استفاده می شود. همچنین از آنها در ماشین آلات، روبات ها و تجهیزات مونتاژ استفاده می شود. این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC و کاربردهای حرکت بسیار دقیق (مانند wire bonding) استفاده می شود. اصطکاک کم در بال اسکروها بازده مکانیکی بالایی را در مقایسه با دیگر ابزارها دارند. یک نمونه بال اسکرو در مقابل بازده 50 درصدی یک لید اسکرو (پیچ انتقال قدرت ساده) با همان ابعاد، می تواند 90 درصد بازدهی داشته باشد. شفت بال اسکرو ممکن است از طریق نوردکاری که پر بازده، کم دقت، ارزان و محصول حاصل از آن از دیدگاه مکانیکی مقرون به صرفه است، ساخته شده باشد. بال اسکروهای نوردکاری شده دارای دقت چند هزارم اینچ در یک فوت هستند.

 

مشخصات بال اسكرو

جنس پيچ بال اسكرو از فلزات مقاوم تهيه مي شود تا در برابر هر گونه سایش مقاوم باشد. براي شناخت مشخصات فني بال اسكرو بايد به مدل و مد شناسايي آن توجه شود. از جمله اين مشخصات مي توان به قطر بال اسكرو،سختي، مقدار بار پايه ديناميكي و استاتيكي، تعداد دوران، دقت و سرعت حركت خطي اشاره كرد.

معیارهای انتخاب پروفیل آلومینیوم