بلبرینگ بال اسکرو

بلبرینگ بال اسکرو چیست؟ زمانی که تکنولوژی بال اسکرو کشف نشده بود، جهت حرکت و جلو و عقب بردن میز ها و محور ها از سیستم پیچ و مهره های معمول استفاده می شد. این نوع پیچ و مهره ها دارای دندانه های مثلثی و تیز هستند. از آنجائیکه در اثر حرکتهای لغزشی موجود بین دو سطح پیچ و مهره، سایش و خوردگی ایجاد شده و در نتیجه مکانیزم حرکتی لق می شد، تغییراتی در نوع دنده های پیچ و مهره ایجاد شده و بجای استفاده از پیچ و مهره با مقطع مثلثی، از پیچ و مهره با مقطع ذوزنقه و تا حدی مستطیلی استفاده شد. امروزه این مدل پیچ و مهره ها نیز در میز دستگاههای فرز و تراش معمولی به وفور به چشم می خورد که اصطلاحا به دنده کبریتی معروف است. از طرفی باید برای روان کار کردن این سیستم یک لقی مشخصی بین پیچ و مهره وجود داشته باشد و از طرف دیگر به مرور زمان این پیچها نیز سائیده شده و دقت خود را از دست می دهند. بنابراین پیج وقتی راستگرد می شود، یک طرف مهره درگیر بوده و وقتی چپگرد می شود ابتدا لقی طی شده تا به طرف دیگر برسد و سپس طرف دیگر درگیر می شود. طرح بعدی سبب شد تا میزان بسیار زیادی از این مشکل حل شود و آن سیستم لید اسکرو با فنر بود.

بلبرینگ بال اسکرو

کاربرد بلبرینگ بال اسکرو

بال اسکرو به عنوان ابزاری است که برای تغییر حرکت چرخشی را به حرکت خطی با کمترین میزان اصطکاک مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر از این وسیله برای تبدیل کردن نیروی خطی به نیروی پرتابی به کار خواهند برد، از نظر ظاهر به پیچ و مهره ها شباهت دارد و شامل دو بخش گوی و شفت روزه داراست. بخش گوی یا همان مهره ثابت بوده و پیچ حرکت دورانی دارد.

ساختار بلبرینگ بال اسکرو

در بال اسکرو طراحی گوی ها به گونه ای هست که شرایطی را برای ساچمه فراهم می کند تا بتواند درون خود بچرخد و چون بخش شفت روزه دار مارپیچی شکل است مسیر حرکت ساچمه ها را مهیا کرده و باعث شده مهره که در بخش مربوط به لغزنده های بال اسکروها قرار دارند بر روی آن حرکت کرده و تغییر مکان دهند. در واقع هنگامی که عضوی به آن متصل می شود در امتداد محور پیچ به صورت مستقیم حرکت خواهد کرد. معمولا جک های خودرو که حرکتشان چرخی هست از این سیستم برخوردارند. استفاده از بال اسکروها در مقایسه با نمونه پیچ لغزشی معمولی به لحاظ صرفه جویی در میزان نیروی محرک مورد نیاز موتورها گزینه مناسب تری است چرا که گشتاور آن کوچکتر یا مساوی یک سوم می باشد. علاوه بر اینها زمانی که قرار است در مقابل بارهای فشاری مقاومت کرد و اصطکاک داخلی در کمترین حد خود باشد می توان از بال اسکروها استفاده کرد در نتیجه داشتن مقداری پیش بار در حین کار چفت نبودن ورودی و خروجی را بر طرف خواهد کرد. مدل ساختاری و کاربردهای بال اسکروها موجب شده تا در سیستم های کامپیوتری گوناگون همانند ماشین ابزار CNC و زمانی که باید حرکت بسیار دقیق باشد مورد استفاده قرار می گیرد. چه عواملی در انتخاب بال اسکرو ها می تواند موثر باشد؟ در انتخاب آنها به میزان دقت آنها توجه کنید. شرایط محیطی که بال اسکرو قرار است در آن کار کند بسیار مهم و موثر خواهد بود. توجه به مقدار بار مکانیکی که بر سیستم بال اسکروها اعمال می شود در انتخاب آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از بال اسکرو ممکن است چه معایبی داشته باشد؟

از آنجایی که بال اسکروها اصطکاک بین پیچ و مهره را کم می کند سیستم به صورت اتوماتیک قفل نمی شود این بدان معنا است که اگر مهره بر روی پیچ جا به جا شود پیچ حرکت چرخش خواهد داشت این در حالی است که در لید اسکروها اگر شفت بچرخد بر روی مهره حرکت خطی خواهیم داشت اما عکس این حرکت ها در آن وجود ندارند. از جمله معایب دیگر بال اسکرو نداشتن سیستم دستی برای اپراتور است تا با ایجاد چرخش موجب حرکت دادن مهره با میزان سرعت ثابتی بشود پس از آنها در ماشین هایی به کار می رود که گردش شفت به کمک موتور بتواند سرعت گردش ثابت را تامین کند. در صورت استفاده از بال اسکرو باید دائم آنها را روغن کاری کرده و در مقابل ذرات معلق هوا و گرد و غبار محافظت نمود. همچنین در مقایسه با لید اسکروها هزینه بیشتری می برند و خرابی قطعات آن در روند کلی عملکرد خلل ایجاد می کند در حالی که لید اسکروها چنین نبوده و منعطف تر بوده و باعث شده تا میزان آسیب ها و خرابی های احتمالی را کاهش دهد. شرکت تام باهر معتبرترین و تنها عرضه کننده بال اسکرو GTEN و دنده شانه ای GAMBINI در کشور ایران می باشد. شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاههای CNC نظیر بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)، ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)، کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل) و هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برندJMC-BAHER میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایتهای تام باهر تماس حاصل نمایید. شرکت تام باهر علاوه بر ثبت برند باهر، نمایندگی برندهای GTEN از تایوان در بال اسکرو، نمایندگی انحصاری برند STAF کشور تایوان در لینیر گاید، نمایندگی انحصاری برندGAMBINI از کشور ایتالیا در دنده شانه ای و نمایندگی سرو موتور و استپ موتور JMC-BAHER را دارا می باشد.