تام باهر وارد کننده شفت

تام باهر وارد کننده شفت است که در تعریف شفت باید گفت شفت  یک قطعه بلند از جنس فلز است که معمولاً به صورت مقطع در یک موتور یا دستگاه است که قدرت یا حرکت را به قسمت دیگری از دستگاه منتقل می کند. آنها برای انتقال حرکت چرخشی و گشتاور از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شوند.

 

جنس  شفت

بیشتر شفت ها از جنس استیل یا فولاد با کربن کم یا متوسط ساخته شده اند. با این حال، فولاد آلیاژی با کیفیت و حرارت دیده، برای کاربردهای مهم انتخاب می شود. فلزات دیگر، به عنوان مثال برنج، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ممکن است در برخی شرایط مانند شرایطی که زنگ زدگی در شفت ها یک مشکل است و یا در شرایطی که لازم است فلز شفت سبک باشد، استفاده شوند. شفت های کوچک، سبک وزن، به عنوان مثال در لوازم خانگی ممکن است از جنس ماده پلاستیکی مانند نایلون باشد.

 

کاربرد شفت

قطعاتی که به طور متقارن می چرخند، در ساخت وسایل نقلیه موتوری (بخصوص در موتورها و گیربکس ها)، در صنعت ساعت سازی و سایر شاخه های صنعت استفاده می شوند. پیش از این در صورت نیاز از ساختارهای تولید شده توسط عملیات چرخش یا سنگ زنی استفاده می شد. امروزه کانتورها پیچیده تر از قبل از طریق ترکیبی از فرآیندها تولید می شوند. همچنین الزامات استانداردهای کیفیت، کنترل کیفیت فرایند را ضروری می کند. ساخت شفت های مختلف در همان خط تولید به یک دستگاه اندازه گیری بسیار انعطاف پذیر نیاز دارد. ماژول های اندازه گیری ویژگی های هندسی مکرر مانند کانتور دوربین، غلظت تلورانس، عرض زمین و غیره برای تشکیل یک عملیات با پارامتر واحد ترکیب می شوند. بنابراین کاربر می تواند ماژول های فردی عملیات اندازه گیری را تنظیم کند تا با طراحی شافت مطابقت داشته و پارامترهای مربوطه را وارد کند. نتایج به صورت گرافیکی و عددی به شکلی متناسب با نیاز کاربر نمایش داده می شوند. توصیه می شود برای جلوگیری از انحراف شافت و هرگونه خطای اضافی دیگر در اندازه گیری، شفت های بزرگتر را در موقعیت عمودی جهت اندازه گیری قرار دهید. این امر به خصوص در مورد اندازه گیری میل لنگ های بسیار پیچیده صدق می کند.

 

اصول کلی طراحی شفت

برای کاهش جابه جایی شفت در حین کار، طول سر شفت بایستی حتی الامکان کوتاه باشد. برای شفتهای بسیار بلند که چندین بخش باربر بر روی آنها نصب می شوند ممکن است لازم شود ،بیش از دو یاتاقان بکارگرفته شود. در حالت کلی قطر شفت در وسط بیشتر است و قطر آن با حرکت به سوی دو سر شفت به صورت پیوسته و پلکانی کاهش می یابد تا امکان خارج کردن اجزاء وجود داشته باشد. در مواقعی که پایین بودن وزن شفت در طراحی مهم باشد، از شفتهای توخالی استفاده می شود تا وزن آن کم شود. شفت ها بهتر است که تنها یکی از یاتاقانها بارهای محوری را تحمل کند تا امکان تلرانسهای بزرگتر برای اندازه های طول شفت امکان پذیر شود و مانع از ایجاد تنشهای ناخواسته محوری در شفت در اثر انبساط ناشی از تغییرات دما شوند. شفت های دقیق مانند نمونه هایی که در ساعت مورد استفاده قرار می گیرند، به همراه چرخ دنده ها و شیار های مربوطه اندازه گیری می شوند. برای این منظور از برنامه های پارامتری نیز استفاده می شود. دقت بالای دستگاه های مورد استفاده برای انجام اندازه گیری هایی از این دست، ایجاد تلورانس قطر چند میکرومتر را ممکن می سازد.

 

انواع شفت در تام باهر

انواع شفتهای تام باهر همانطور که گفته شد از دو نوع پایه دار و بی پایه می باشد شفت پایه دار باهر نوعی  ریل است که با یاری  بلبرینگ خطی قطاعی برای ایجاد حرکت خطی در یک جهت به کار می رود. این نوع شفت قادر به  اتصال مستقیم به تکیه گاه ثابت است. در واقع  شفت پایه دار برای تحمل بار زیاد و یا ابزار با دقت بالا که خمش شفت می تواند به دقت دستگاه آسیب بزند استفاده میگردد. این قطعه محصولی مناسب برای ساخت انواع  دستگاههای  CNC  وسایر تجهیزات صنعتی و ابزاردقیق می باشد. شفت پایه دار باهر در شرکت تام باهر با بهترین کیفیت ارائه میشود. در تام باهر شفت در سه مدل شفت پایه دار و شفت بدون پایه و مدل LM موجود میباشد. البته وسعت محصولات تام باهر در انتهای متن جهت آشنایی متقاضیان  شرح داده میشود ولی در اینجا شاید لازم باشد تعریفی از شفت و انواع آن نیز  داشته باشیم و در تام باهر ما انواع محصولات لوازم سی ان سی را دارا هستیم. بال اسکرو از دو برند باهر و جی تن تایوان، لینیر گاید (ریل و واگن) STAF، انواع پروفیل آلومینیوم، کوپلینگ، شفت پایه دار، شفت بدون پایه باهر، پولی تایم باهر، انرژی چین (Energy Chain)، لوازم سی ان سی و…. میباشد.

اجزای شفت

عناصر مختلفی وجود دارد که روی شفت سوار می شوند. از جمله: قرقره، حلقه، دنده و غیره. بیشترین روش برای اتصال این عناصر مکانیکی توسط کلیدها است که حرکت چرخشی و گشتاور را منتقل می کنند.

انواع شفت

خانواده شافت عمدتاً از 2 نوع تشکیل شده است:

  1. شفت های انتقال
  2. شفت ماشین

 

محور (Axis)

عموماً از یک عضو ثابت به عنوان پشتیبان چرخش استفاده می شود. در اجزایی مانند بلبرینگ، چرخ، چرخ دنده ها استفاده می شود.

دوک (spindle)

یک شافت کوتاه، معمولاً به قطر کوچک، که معمولاً در حال چرخش است. به عنوان مثال دوک دریچه شیرفلکه برای شیر آب. اما دوک ابتدای یک دستگاه تراش را نیز در نظر بگیرید، که بسیار بزرگ است و معمولاً دارای حفره ای درست در مرکز آن است.

 

شفت کوتوله (Stub shaft)

شافتی است که با موتور سوئیچ یکپارچه است. (مانند الکتروموتور) از ابعاد، شکل و طرح مناسب برای راحتی اتصال به سایر محورها استفاده می کند. شفت کوتوله اجازه می دهد تا انتقال قدرت وسیله ای مانند قرقره کمربند که برای رانندگی دستگاه خارجی نصب می شود، انجام شود.

 

شافت خطی یا شافت انتقال نیرو (line shaft)

شافت خطی از بالا به طور مداوم به ماشین های محرک جابجایی متصل است. ماشین هایی که در حال حرکت انتقال قدرت به تعدادی از ماشین آلات را می دهند. عمدتا توسط ماشین های دارای موتورهای جداگانه جایگزین می شوند.

 

جک شافت (Jack shaft)

یک شافت کوتاه که برای اتصال یک حرکت دهنده اصلی به دستگاه یا شافت دیگر است. همچنین ممکن است یک شافت کوتاه باشد که به عنوان شافت واسط بین دستگاه متحرک اصلی و ماشین محور قرار داده شده است.

 

شافت انعطاف پذیر (Flexible shaft)

بطور کلی شفت های انعطاف پذیر برای انتقال قدرت زیاد یا سرعت بالا استفاده نمی شود و انتقال نیرو بین دو شفت را ممکن می کنند. به عنوان مثال شافت موتور و شافت دستگاه که محور چرخش آن در زاویه یا جایی که ممکن است زاویه بین شفت ها تغییر کند، یکی است.

تام باهر – وارد کننده کوپلینگ