دنده شانه ای

این وسیله حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل می کند. مانند فرمان اتومبیل.فرمان، چرخ دنده ای را می‌چرخاند که با دنده شانه ای در برخورد است. هنگامی که فرمان می چرخد، بر حسب جهت چرخش فرمان، شانه به سمت چپ و یا راست حرکت می‌کند و منجر به حرکت چرخها می‌شود.

دنده شانه ای
دنده شانه ای ساده و مایل

در مکانیزم چرخ و شانه از چرخ دنده استفاده می شود. در مكانيزم چرخ و شانه از يك چرخدنده ساده يا مایل و يك شانه استفاده ميشود. همچنین شانه  دندانه هايي مانند چرخدنده ساده دارد كه این امکان را دارد که مستقيم و يا مايل ايجاد شود. ساخت دنده مایل و ساده شبیه به هم می باشد، تفاوت آن در این است كه براي به وجود آوردن زاويه انحراف در دنده شانه ای مایل لازم است گيره درج شده دستگاه فرز انيورسال را به اندازه زاويه لازم در برابر تيغه فرز كج کرد. نحوه انتخاب تيغه فرز مناسب برای تراشيدن دنده هاي مایل و ساده همانند هم می باشد. زیرا اين نوع دنده ها تعداد دندانه بي نهايت دارند. بنابراین بايد از تيغه فرز شماره 8 در سري 8 تايي و يا شماره 15 در سري 15 تايي استفاده نمود.

نحوه تراشيدن 

 از دو روش زير استفاده مي شود:

  • ماشين فرز افقي و عمودي: در اين روش از تيغه فرز مدولي استفاده می شود. به نحوی که از تيغه فرز مدولي با آخرين شماره و حركت تدريجي به اندازه گام ميز ماشين ميتوان آن را ساخت.
  • ماشين های صفحه تراش يا كله زنی: در اين روش با جابجایی آهسته ميز ماشين و يك رنده ذوزنقه ای شكل با زاويه 40 درجه ميتوان آن را ساخت .قبل از شروع به تراشيدن آن بايد محاسبات اوليه را برای آن انجام داد.

شرکت تام باهر تنها وارد کننده ی دنده شانه ای GAMBINI ایتالیا.