دنده مورب

دنده مورب قابل استفاده در دستگاه‌های سی ان سی و خطوط تولیدی صنعتی می‌باشد که در دو نوع ساده و مورب می‌باشد. دنده مقابل با دنده شانه ای در برخورد است و به کمک یکدیگر حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل می‌کنند. داخلی‌ترین قسمت چرخ دنده، توپی می باشد که به محور محرک متصل است. بیرونی ترین قسمت آن، محیط چرخ دنده(Rim) می‌باشد که دندانه‌های چرخ دنده در این قسمت قرار می‌گیرند. دنده مقابل مورب، چرخ دنده‌هایی به شکل اوریب می‌باشد که در هنگام حرکت دنده مقابل برروی چرخ دنده، تعداد دنده‌های درگیر شده نسبت به دنده شانه‌ای ساده بیشتر بوده و سیستم حرکت نرمی دارد و دارای اصطکاک کمی می‌باشد و این نکته سبب طول عمر بالای محصول می‌شود.

دنده مورب

دنده مورب(حلزونی)

چرخ دنده وسیله‌ای است برای انتقال گشتاور که به وسیله آن می‌توان مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی و یا جهت حرکت را کاهش یا افزایش داد. چرخدنده ها سبب افزایش گشتاور خروجی مثل گیربکس و یا تغییر جهت چرخش شفت مثل دیفرانسیل ها می شوند. چرخدنده های مورب معمولاً به عنوان چرخدنده های کاهنده استفاده میشوند. مدل نصب آن اینگونه است که چرخدنده های حلزونی میتوانند چرخدنده را بچرخانند اما برعکس آن امکانپذیر نیست. این چرخدنده ها در وسایل ترابری و سیستم ترمز اضطراری کاربرد زیادی دارند.

دندانه های دنده مرب

دندانه‌های چرخ‌دنده مورب ( مارپیچ ) موازی با محور چرخ‌دنده نیستند و هر دندانه به شکل قسمتی از مارپیچ است. در صورتیکه دندانه‌های چرخ‌دنده ساده همزمان با هم درگیر شده و از هم جدا می‌شوند، این قابلیت موجب می‌شود دندانه‌های دنده مورب به آرامی با هم درگیر شوند. این ویژگی موجب می شود که این نوع چرخ‌دنده‌ها آرام‌تر و با صدای کمتری کار کنند. از چرخ‌دنده‌های مورب یا مارپیچ  در سرعت‌های بالا و توان‌های بالا می توان استفاده کرد.

دنده مورب

شرکت تام باهر با در اختیار داشتن کادری مجرب و متعهد و ابزار آلات و دستگاه های دقیق انواع دنده شانه ای را به بهترین نوع ممکن تولید میکند.

شرکت تام باهر نمایندگی رسمی دنده شانه ای گامبینی GAMBINI ایتالیا، در ایران می باشد.

و همچنین شرکت تام باهر، دنده شانه ای با برند باهر را نیز عرضه می کند، که از ویژگی های دنده شانه ای باهر، قیمت مناسب، عمر مفید بالا، سهولت در تعویض، دقت بالا می باشد.