ریل و واگن تام باهر

 سیستم ریل و واگن تام باهر، بار را چه به صورت افقی و چه به صورت عمودی باشد می تواند تحمل کند و برای ایجاد یک حرکت یکنواخت است. ریل و واگن باهر خود یک سیستم حرکت خطی هستند که برای انجام حرکت مستقیم و پیوسته استفاده میشود. در سیستمهای متحرک خطی لینیر گاید یکی از مکانیزمهای مهم حرکت خطی است. حرکت خطی در واقع روی ساچمه ها انجام میشود این ساچمه ها در داخل بلوک بین ریل و بلوک ازطریق یک مسیربسته با گردش خود امکان حرکت دقیق خطی را ممکن میسازند و به خاطر کم بودن مقاومت اصطکاکی در لینیر گاید برای به حرکت در آوردن نیروی نسبتا کمی لازم است وبه  خاطر همین ویژگی مقدار توان کمی برای رفتن تا سرعت بالا مصرف میگردد. این ویژگی ریل و واگن(لینیر گاید) باهر برای جابه جایی و حرکت رفت و برگشتی با سرعت بالا مهم است.

در بازار صنعت جهانی لینیر گایدهای متنوعی تولید و عرضه میشود همه روش کار یک شکلی دارند و تنها از لحاظ کیفیتی و اندازه گاهی دارای تفاوت هستند. در بازار ایران برندهای زیادی دیده میشود. شرکت تام باهر نیز چند برند لینیر گاید عرضه میکند. تام باهر توانسته برند باهر را ثبت نماید وریل و واگن(لینیر گاید) باهر را در اختیار مشتریان قرار دهد و علاوه بر آن نمایندگی STAF از تایوان را کسب نماید. لینیر گاید STAF از برندهای معروف تایوانی در ایران است که شرکت تام باهر نماینده آن است.

تاریخچه ریل و واگن

تاریخچه اختراع و تکامل (لینیر گاید) به سال 1932 برمیگردد که توسط یک شرکت مستقر در خارج از فرانسه اختراع و ثبت شده است. جنس لینیر گاید از فولاد است که به دلیل حرکت خطی دقیق و صاف از آن بهره گرفته میشود. در این شرایط سالها بعد شرکت گاید خطی تجهیز و تکمیل شد و امروزه در خدمت صنعتگران است.

ساختار ریل و واگن(لینیر گاید) تام باهر

ساختمان اصلی لینیر گاید در همه جا از یک ریل راهنما(Guide Rail) و بدنه اصلی یا Block درست شده است ودارای 4 ردیف ساچمه یا رولر(Ball)می باشد که با زاویه تماس 45 درجه می باشد. لینیر گاید از قسمتهای دیگری مانند آب بند (Oil Sealing )، زنجیر نگهدارنده و گریس خور تشکیل شده است یکی از مزیتهای لینیر گاید این است که می تواند از قسمت پایین و بالا بر روی دستگاهها و ماشین الات صنعتی پیچ میشود ویا از صفحه های رزوه دار بلاک برای نصب مستقیم واگن بهره گرفته میشود. ساختارلینیر گاید  باهر نیز مشابه موارد بالاست.

انواع ریل و واگن(لینیر گاید)

1- ریل و واگن مینیاتوری
2- بلبرینگ خطی
3- رولبرینگ خطی
4- Cam Roller Guide

کاربرد لینیر گاید

در انواع ماشینهای سی ان سی(cnc)، ماشینهای برش لیزری، ماشینهای سی ان سی حکاکی یا برش روی چوب و سنگ، ماشین الات بسته بندی دارای حرکت خطی، ماشینهای cnc، انواع دستگاههای سی ان سی برش، ماشینهای فرز و تراش سبک،……بهره گرفته میشود.

نکاتی مهم در نگهداری صحیح ریل و واگن

لینیر گاید دارای یک چرخه روغنکاری درون بلوک می باشد که از امتیازات مهم لینیر گاید به شمار میرود و وجود این مکانیزم هزینه روغن کاری و احیانا تعمیرات را کم میکند. در مواقع نیاز لازم است روغن قسمت روغنکاری را پر کنیم تا بلوک لینیر گاید عمر بالایی داشته باشد و لینیر گاید(linear guide) نیازمند پاکسازی و غبار روبی می باشد چون گرد و غبار و آشغال و مواد خارجی باعث خرابی قطعه میشود.
شرکت تام باهر همانطور که در بالاگفته شد دارای انواع لوازم سی ان سی(CNC) می باشد. از جمله این محصولات میتوان به بال اسکرو، لینیر گاید باهر و لینیر گاید STAF، پروفیل آلومینیوم، کوپلینگ، انرژی چین، پولی تایم، دنده شانه ای، وسرو موتور …….اشاره کرد. در بال اسکرو ما علاوه بر برند باهر که ثبت شده است برند جی تن را هم داریم .بال اسکرو GTEN از کشور تایوان نیز در باهر ارائه می شود.

قیمت کوپلینگ