ساختار بال اسکرو

به طور کلی ساختار بال اسکرو ها از دو قسمت (مهره و پیچ) تشکیل شده است. بال اسکرو ها از لحاظ ظاهری شبیه به پیچ و مهره ها میباشند. اینها به دلیل ساختار خاص و ظرافتی که بدنه آنها دیده می شود، سبب شده که دستگاه های صنعتی عملکرد قابل توجهی را از خود بروز دهند. در بال اسکرو ها پیچ ها وظیفه راهنمای مسیر و شرایط انتقال نیرو را برای مهره فراهم می کند. هسته اصلی انتقال قدرت و سرعت پیچ ها هستند و بر اساس استاندارد های موجود از گام ها و ابعاد مشخصی ساخته شده اند. در ساختمان مهره موجود در بال اسکرو ها معمولا از ساچمه های کروی استفاده می شود. عملکرد این ساچمه ها به صورتی می باشد که در زمان حرکت از شیار های قرار گرفته شده در داخل پیچ استفاده می کنند. در واقع بال اسکرو ها یک وسیله مکانیکی هستند که برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی استفاده می شود. زمانی که ما میخواهیم یک جعبه را بر روی زمین به حرکت در بیاوریم با یک نیروی کم نمی توانیم آن را به حرکت در بیاوریم و ملزم به نیروی معینی هستیم که این نیروی معین، نیروی اصطکاک دینامیکی می باشد، که با این نیرو شاهد حرکت جعبه خواهیم بود. قبل از روی کار آمدن تکنولوژی بال اسکرو ها، از سیستم پیچ و مهره برای به جلو و عقب راندن میز ها استفاده می شد و مشکلاتی در نهایت در این سیستم با آن مواجه می شدیم، سایش و خوردگی و همچنین لق شدن آنها در صورت حرکات لغزشی را منجر میشد. بنابراین بعد از سال های طولانی تصمیم به ساخت پیچ و مهره هایی با سطح مقطع ذوزنقه به جای سطح مقطع مثلثی نیز شد. اما این نوع مدل از پیچ و مهره ها نیز بی نقص نبود، زیرا نیاز به یک لقی مشخص بین پیچ و مهره برای سهولت در عملکرد آن نیز ضروری بود و در نهایت صنعتگران تصمیم به ساخت بال اسکرو گرفتند که مکانیزم عملکردی آنها شبیه به بلبرینگ ها می باشد، در بین سطوح غلتشی دیده نمی شود و پایه حرکت غلتش کامل می باشد.

موارد استفاده از بال اسکرو ها در دستگاه های صنعتی ˸

● صنایع رباتیک
● سیستم های نظارت کننده موجود در خودرو
● در صنایع گسترده هواپیما سازی
● قابل استفاده در دستگاه های CNC

خصوصیات بال اسکرو ها ˸

1 – دقت بالا˸ پایین بودن اصطکاک در این سیستم سبب می شود که تا انرژی کمتری از بین برود و بنابراین سبب کاهش خطا در سیستم بال اسکرو می شود و این کاهش یافتن میزان خطا سبب افزایش دقت در سیستم می شود.
2 _ استحکام بسیار بالا: بال اسکرو ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و متریال به کار رفته شده در آنها معمولا از جنس فولاد می باشد و از آنجایی که جنس فولاد محکم می باشد در نتیجه دیر آسیب می بیند.

محصولات شرکت تام باهر

شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاههای CNC نظیر بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)، ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)، کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل) و علاوه بر لوازم سی ان سی هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برند JMC-BAHER میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایتهای تام باهر تماس حاصل نمایید. شرکت تام باهر علاوه بر ثبت برند باهر، نمایندگی برندهای GTEN از تایوان در بال اسکرو، نمایندگی انحصاری برند STAF کشور تایوان در لینیر گاید، نمایندگی انحصاری برند GAMBINI از کشور ایتالیا در دنده شانه ای و نمایندگی سرو موتور و استپ موتور JMC-BAHER را دارا می باشد.

معایب استفاده از بال اسکرو ها :

● نیاز به داشتن سیستم ترمز جداگانه
● روغن کاری مستمر برای جلوگیری از اصطکاک و ساییدگی که این عمل سبب طول عمر مفید و اطمینان از عملکرد آن می شود.
● نیاز به محافظت زیاد
● فاقد سیستم کنترل دستی
● نرخ بیشتر
● نداشتن عملکرد مورد انتظار در حالت عمودی
● حساس در برابر گرد و غبار
● عدم مکانیزم قفل خودکار
● کاهش میزان دقت در مدت زمان کوتاه

مزایای استفاده از بال اسکرو ها :

● تحمل بار های با وزن بیشتر
● دقت بیشتر
● کارکرد بیشتر
● داشتن اصطکاک پایین به دلیل قرار گرفتن ساچمه ها در بین پیچ و مهره
● نگهداری در برابر لغزش و ساییدگی
● از بین رفتن صداهای ارتعاشات محوری

نحوه کار ریل و واگن(لینیر گایدها)