ساختار سروو موتورها (servo motor) را به این صورت است که مدار موتور دقیقا در داخل  واحد موتور قرار گرفته است، و همچنین دارای یک شفت که قابل تنظیم است، می باشد، و با یک چرخ دنده متصل شده است. این موتور با یک سیگنال الکتریکی قابل کنترل می باشد که مقدار حرکت شفت را مشخص میکند.

به عبارتی دیگر سروو موتورها از یک موتور DC، یک مدار کنترل، پتانسیومتر تشکیل شده است، این موتور توسط چرخ دنده به چرخ کنترل متصل شده است، درحالی که موتور در حال چرخ می باشد مقاومت پتانسیومتر تغییر می کند. در نتیجه مدار کنترل این امکان را دارد که مقدار جنبش و جهت آن را ارزیابی کند.

شکل زیر ساختار یک سروو موتور استاندارد را نشان می دهد.

ساختار سرو موتور

ساختار سروو موتور DC

  1. سیم پیچی روتور: این بخش از سیم بندی با نام آرمیچر نیز شناخته می شود.
  2. سیم پیچی استاتور: سیم پیچ استاتور در قسمت ثابت موتور پیچیده می شود و به این سیم پیچ، سیم پیچ میدان موتور نیز می گویند.
  3. شفت: در اصل میله آهنی است که سیم پیچ آرماتور روی آن متصل شده است.
  4. یاتاقان:در این بخش دو نوع یاتاقان عقب و جلو نصب می شود، که برای عملکرد شفت و حرکت آزاد محور مورد استفاده قرار می گیرد.
  5. رمزگذار: یکی از اجزای اصلی سروو موتورها محسوب می شود سنسوری است که تغییرات بر دقیقه موتور و سرعت حرکت تقریبی موتور را نشان می دهد، به این سیم پیچ، انکدر نیز می گویند. انکدر حرکت را به وسیله سنسور تصحیح می نمایند.
  6. کابل رمزگذار
  7. کابل موتور
  8. بلبرینگ

ساختار سروو موتور AC

وقتی سروو موتور AC ولتاژ کنترلی ندارد ، فقط میدان مغناطیسی ضربان دار ایجاد می شود که توسط سیم پیچ تحریک در استاتور ایجاد می شود و روتور ثابت است. هنگامی که ولتاژ کنترلی وجود دارد، یک میدان مغناطیسی دوار در استاتور ایجاد می شود و روتور در جهت میدان مغناطیسی دوار می چرخد. هنگامی که بار ثابت است، سرعت موتور با ولتاژ کنترل تغییر می کند. وقتی فاز ولتاژ کنترل برعکس باشد، سروو موتور معکوس می شود.

مشخصه اصلی سروو موتورها˸

1 – توجه به گشتاور خروجی موتور که باید متناسب با ولتاژ به کار گرفته شده باشد.

2 – توجه داشتن به جهت گشتاور سروو موتور که به پلاریته لحظه ای ولتاژ بستگی دارد اهمیت بالایی دارد.

ساختمان داخلی یک سروو موتور

Servo arm ˸ بازو های سروو

Servo case ˸ قاب بیرونی

Control wire˸ سیم های تغذیه و سیگنال

Out put shaft˸ شفت خروجی (شفت اصلی)

Motor˸ موتور

Gear train˸ چرخدنده ها

Potentiometer˸ پتانسومتر

Control circuitry˸ مدارهای الکترونیکی

مشخصات فنی سروو موتورها

سروو موتورها ازاجزای مختلفی ساخته شده اند که شامل استاتور ̨ روتور و انکدر می باشد. به طورکلی سروو موتورها را به دو دسته موتورهای AC و DC تقسیم میگردد.

در سروو موتورهای DC سرعت موتور وابسته به ولتاژ برق می باشد و با هم رابطه مستقیم دارند. در موتورهای AC تعداد قطب های میدان مغناطیسی بر روی سرعت تاثیر بالایی داشته و سرعت به فرکانس ولتاژ اعمالی وابسته می باشد.

محصولات شرکت تام باهر

شرکت تام باهر وارد کننده وعرضه کننده انواع محصولات و لوازم سی ان سی (CNC ) نظیر˸ بال اسکرو، بال بوش، سروو موتور، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم (شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت (شفت پایه دار ̸ LM ̸ شفت بدون پایه) ریل و واگن، دنده شانه ای ( دنده شانه ای مورب )، کوپلینگ، انرژی چین ( محافظ کابل)، لوازم سی ان سی (CNC)  می باشد که تحت عنوان برند باهر ارائه میگردد. شرکت (تام باهر) تنها نمایندگی برند GTEN از (تایوان) / نمایندگی انحصاری شرکت STAF (لینیر گاید) از کشور تایوان و نمایندگی انحصاری برند GAMBINI (دنده شانه ای) از کشور ایتالیا می باشد. شما مشتریان عزیز برای سفارش محصولات و نیز جهت مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.