کلمه سروو (servo) از لغت یونانی servant گرفته شده که میتوان آن را مانند خدمتگزاری که تمام دستورات را با دقت و سرعت انجام می دهد تشبیه کرد.

در این بخش شرحی از سرو موتور (Servo motor ) چیست می دهیم. در حقیقت سرو موتور ها از دسته موتور های الکتریکی به شمار می آیند و به طور کلی یک الکترو موتور می باشند.

در قسمت داخلی این سرو موتور ها چند مدار الکترونیکی تعبیه شده که شبیه به درایو ها هستند و الکترو موتور در صورت داشتن شفت قابلیت چرخش پیدا می کند.

البته سایر تجهیزات وظیفه دقت دادن به موتور را عهده دار هستند که این کنترل شامل سه دسته کنترل شتاب، کنترل سرعت و کنترل زاویه می باشد.

این سرو موتور ها در سیستم های حلقه بسته کنترل موقعیت، سرعت و گشتاور در موقعیت و کاربردهای های صنعتی به کارمی رود.

تاریخچه سرو موتور

در سال ۱۸۲۰ میلادی، اورستد (Oersted) کشف کرد که عبور جریان برق از یک سیم، میدانی مغناطیسی را حول آن سیم تولید خواهد کرد.
بعد از او فارادی اثبات کرد که چگونه این میدان مغناطیسی، قادر به تولید کردن یک نیروی مکانیکی است.
وسیله‌ای که او استفاده می‌کرد، شامل یک آهنربای دائمی احاطه شده در یک مخزن جیوه بوده و یک تکه سیم که به وسیله‌ی یک چنگال، قلاب شده است درون مخزن جیوه معلق است.

با عبور یک جریان الکتریکی از درون سیم، یک نیروی الکترومکانیکی باعث می‌شود که سیم با حرکتی دورانی به دور آهنربای مغناطیسی به گردش درآید. البته این وسیله فقط برای مدت محدودی کاربرد دارد، زیرا نیروی گردشی تولید شده، بسیار ضعیف است.

آشنایی با سرو موتور

سرو موتورها دارای دقت و بازده بالا می باشند در مقابل دارای اینرسی یا لختی کمی می باشند. این دسته از موتور ها از آنجایی که توانایی تغییر جهت در کمترین زمان را دارا می باشند کاربرد بیشتری نیز دارند.

سرو موتور توسط کنترل فیدبک محل قرار گیری دستگاه، میزان سرعت آن را تغییر می دهد. سیستم کنترل فیدبک به سیستمی گفته می شود که سعی در قرار دادن کمیت مرجع و کمیت کنترل شده می کند.

فیدبک نقش به سزایی در بهبود عملکرد سیستم های کنترل ایجاد می کند در واقع وقتی که خروجی یا قسمتی از خروجی یک سیستم به قسمت ورودی آن بازگردد و از آن بهره گرفته شود اصطلاحا به آن فید بک می گوییم.

شایان ذکر است که در هنگام استفاده از سرو موتور ها باید به اندازه و نحوه کاربرد آن ها که در دو نوع کلی گیر بکس دار و بدون گیر بکس تقسیم می شود در موقعیت های مختلف توجه نماییم.

برای مثال اندازه بزرگ آن برای ساخت و تولید تجهیزات صنعتی مانند لوازم سی ان سی (CNC ) و در اندازه کوچکتر آن در پروژه های رباتیک به کار می رود. محور بیرونی یا خروجی بیشتر سرو موتور ها قابلیت دور زدن کامل را نداشته و فقط بین بازه 180 یا 270 درجه توانایی کارکرد دارد.

سرو موتور برند تام باهر

سرو موتور ها در هر جایی که الکترو موتورها کاربرد دارد می توان استفاده کرد اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به الکترو موتورها، ما تنها در جاهایی از سرو موتور استفاده می کنیم که عملاً با الکترو موتور های معمولی کار به خوبی انجام نمی شود و نیاز به دقت و سرعت عمل بالایی داریم.

شرکت ها و انواع برندهای مختلف در بازار حضور دارند تا بتوانند عرضه کننده سروموتور باشند. شرکت تام باهر با برند باهر-JASD یکی از شرکتهای عرضه کننده سروموتور با کیفیت می باشد.

شرکت تام باهر به اطلاع می رساند سرو موتور 0.75kw و‌1kw ساخت چین با کیفیت عالی به محصولات ما اضافه شده است. این سرو موتور با برند مشترک دو شرکت (BAHER-JASD) وارد شده و تمام و کمال مراحل تست را انجام داده ایم.اطمینان کامل به کیفیت محصولات شرکت مذکور حاصل شده است.

این سرمایه گذاری برای ما ریسک پذیر نیست چون به کیفیت اطمینان پیدا کرده ایم.

برند تام باهر دارای محصولات فراوانی در زمینه سیستم های متحرک خطی، اتوماسیون صنعتی و سی ان سی است که یکی از معتبرترین و کاربردی ترین آنها سروموتور باهر-JASD می باشد.

باهر-JASD یکی از معتبر ترین و با کیفیت ترین محصولات عرضه شده می باشد که توانسته است با رقبای خود رقابت تنگاتنگی را در زمینه کیفیت و دقت بالا این محصولات داشته باشد و به دلیل اعتبار بالای این برند بازار را از آن خود کرده است.