سرو موتور

سرو موتور نوعی از موتورهای الکتریکی است که با هدف بکارگیری در سیستم‌های کنترل فیدبک طراحی می‌شود. لختی (اینرسی) در موتور سرو Servo Motor پایین بوده و در نتیجه تغییر سرعت در این موتورها بسیار سریع است. سرو موتورها در صنعت کاربری های منحصر به فردی دارند. گونه های مختلف سرو موتور بر اساس زاویه دوران شافت و جنس گیربکس دسته بندی می شوند. از هدایت نازل CNC پرینتر سه بعدی، مدیریت حجم بطری در خطوط تولید نوشابه، گیمبال پهپاد و… کاربرد دارند. مهمترین پارامتر در servo motor زاویه دوران شافت می باشد. شیوه راه اندازی سرو موتور بدون برنامه نویسی با برد Raspberry pi را مطالعه کنید. در سیستم‌های هوشمند و اینترنت اشیا IOT هم بسیار پرکاربرد ظاهر شده‌اند. برای مدیریت این قطعه نیاز به موج مربعی یا PWM است. به عبارت دیگر  Servo Motor یک موتور کوچک دارای یک محور یا شافت خروجی است. این محور خروجی قادر است در یک موقعیت و زاویه خاص با سیگنال دریافتی قرار گیرد.

سروموتور باهر-JASD

قطعه سرو موتور (servo motor) به صورت کلی یک الکترو موتور هست که یک سری مدارات الکترونیکی مانند درایوها در کنار آن قرار دارد و الکترو موتور حاوی شفت عمل گردش را به عهده دارد و تجهیزات الکترونیکی هم وظیفه دقت دادن به الکترو موتور را بر عهده دارند و این دقت شامل کنترل زاویه، کنترل شتاب، کنترل سرعت و … می شود. سرو موتور ها در انواع گیربکس دار و بدون گیر بکس وجود دارند و در اندازه های خیلی کوچک تا اندازه های بزرگ تولید می شوند که اندازه های کوچک در پروژه های رباتیک و تجهیزات مکاترونیکی استفاده شده و اندازه های بزرگ هم در ساخت تجهیزات صنعتی مانند دستگاه های CNC فلزات،چوب،طلا، ماشین آلات نساجی، ماشین آلات چاپ، سینما ۵ بعدی و ۳ بعدی، دستگاه های تزریق پلاستیک، دستگاه های پزشکی، ماشین آلات و دستگاه های تولید قطعات الکترونیکی استفاده می شود از servo motor در هر جایی که الکترو موتورها کاربرد دارد می توان استفاده کرد اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به الکترو موتورها، ما تنها در جاهایی از سرو موتور استفاده می کنیم که عملاً با الکترو موتور های معمولی کار به خوبی انجام نمی شود و نیاز به دقت و سرعت عمل بالایی داریم شرکت ها و انواع برندهای مختلف در بازار حضور دارند تا بتوانند عرضه کننده سروموتور باشند که شرکت تام باهر با برند باهر-JASD یکی از شرکتهای عرضه کننده servo motor با کیفیت می باشد.
برند تام باهر دارای محصولات فراوانی در زمینه سیستم های متحرک خطی، اتوماسیون صنعتی و سی ان سی است که یکی از معتبرترین و کاربردی ترین آنها سروموتور باهر-JASD می باشد.
باهر-JASD یکی از معتبر ترین و با کیفیت ترین محصولات عرضه شده می باشد که توانسته است با رقبای خود رقابت تنگاتنگی را در زمینه کیفیت و دقت بالا این محصولات داشته باشد و به دلیل اعتبار بالای سرو موتور تام باهر بازار را از آن خود کرده است. در شرکت تام باهر دو نوع سرو موتور با دو ولتاژ 1کیلو وات و 750 وات را عرضه میدارد. در لینک زیر نقشه های انواع servo motor ما را مشاهده نمایید.

دانلود نقشه ای سرو موتور 1 کیلو وات

دانلود نقشه های سرو موتور 750 وات

سروموتور 1kw

نمودار بالا نشان میدهد که موتور 1KW با 3000RPM تا گشتاور 3.18NM را ساپورت میکند و شما میتوانید RPM را پایین بیاورید بدون اینکه گشتاور کاهش پیدا کند, البته اگر به گشتاور بیشتری احتیاج دارید باید از gearbox (گیربکس) استفاده کنید.

مشخصات اصلی سرو موتور Servo Motor

1- جهت گشتاور سرو موتور Servo Motor به پلاریته لحظه‌ای ولتاژ کنترل بستگی دارد.

2- کشتاور خروجی موتور متناسب با ولتاژ ورودی Servo Motor است.

servo motor در انواع DC و  AC طراحی و ساخته می‌شوند. عموما سرو موتورهای AC دارای بازده و عملکرد بیشتری در مقایسه باتیپ DC هستند. سرو موتور DC شامل موتور سری، سری چاکدار، موتور کنترل موازی و…. می‌باشند. به عنوان مثال servomotor سری دارای گشتاور راه انداز بالایی است ولی نوع کنترل موازی دارای توان کمتری می باشد.

کاربرد سرو موتور

از servo motor در تمام پروسه های کنترلی و عمومی که نیاز به موتور الکتریکی میباشد میتوان استفاده کرد ولی به دلیل قیمت بالای این موتورهای از لحاظ اقتصادی به صرفه نمیباشد تا از آنها استفاده نمود ولی در بعضی پروسه ها باید فقط و فقط از سرو موتور استفاده کرد زیرا دقت بسیار بالا، سرعت و عکس العمل سریع، گشتاور متغییر و بالا نسبت به سایر موتورهای دیگر را دارد، به همین دلیل از servo motor در موارد زیر استفاده میشود: ماشین آلات تولید قطعات الکترونیکی، انواع ماشین آلات cnc فلزات، ماشین آلات cnc طلا و چوب، ماشین آلات بسته بندی و دوخت پلاستیک، ماشین آلات نساجی، انواع ماشین آلات چاپ، انواع روباتهای صنعتی ،روبات های تجهیزات پزشکی، شبیه ساز خودرو، سینمای 5 بعدی و 3 بعدی، ماشین آلات تزریق پلاستیک و …. برای کنترل بهینه سیستم های تولید و ماشین آلات صنعتی گوناگون که شامل بهینه سازی در مصرف انرژی، وقت و هزینه های مختلف فرایندهای تولید، ماشین ابزارها و غیره میشود، از حالتهای کنترلی به شرح زیر استفاده میشود:

1-کنترل موقعیت

2-کنترل سرعت

3-کنترل گشتاور

4-کنترل دستی

قیمت سرو موتور

عوامل مختلفی بر روی قیمت سرو موتور تاثیر گذارند. مهمترین عامل بعد از عوامل کیفی (مانند برند و کشور سازنده)، گشتاور است. بعد از گشتاور، دور سرو موتور و به تبع آن توان آن عامل تغییر قیمت سرو موتور خواهد بود. ولتاژ تغذیه درایور نیز بسته به اینکه  220 ولت (برق تکفاز) یا  380 ولت (برق سه فاز) باشد عامل دیگر تعیین قیمت است. سرو موتوری که با برق سه فاز 380 ولت تغذیه می شود، کارآیی بهتری دارد، اما در توانهای پایین معمولا سرو موتور های تکفاز عرضه می شوند. دقت این محصول  که وابسته به نوع و دقت انکودر آن است، پارامتر دیگر تعیین قیمت است.

تفاوت سرو موتور و استپ موتور

در میان صنعتگرانی که در حوزه اتوماسیون صنعتی و ساخت CNC فعالیت دارند، هم servo motor و هم استپ موتور به عنوان موتور CNC شناخته می شود. اما این سئوال عمدتا مطرح است که تفاوت استپ موتور با servo motor در چیست؟ به عنوان یک پاسخ سریع و کاربردی باید گفت که استفاده از استپ موتور در کاربردهایی با سرعت و دقت کمتر مناسب تر است و در مقابل، استفاده از سرو موتور برای کاربردهایی با سرعت و دقت بالاتر توصیه می شود. servo motor می تواند بین 1.5 تا 2 برابر گشتاور نامی خود را بصورت لحظه ای (تا یک دقیقه)، اعمال نماید اما گشتاوری که برای استپ موتور ذکر می شود، بالاترین گشتاور قابل تحویل (با درایو و تغذیه مناسب و ایده آل) است و در دورهای بالاتر این گشتاور افت هم می کند. اگر کاربردی دارید که در آن سرعت یا دقت بالایی نیاز دارید و یا اینکه گشتاور و اینرسی بار به صورتی است که احتمال خارج شدن موتور از موقعیت مطلوب وجود دارد، استفاده از servo motor منطقی تر خواهد بود.

خرید servo motor

برای خرید servo motor توصیه می شود که ابتدا گشتاور مورد نیاز و سپس دور مورد نیاز خود را محاسبه نمایید. مانند هر نوع از انواع تجهیزات حرکت، محاسبه دقیق الزامات مانند محاسبه درست گشتاور و محاسبه درست دور می تواند از تحمیل هزینه های اضافی به شما کاملا جلوگیری کند. در دورهای پایین و گشتاور های بالا می توان بجای خرید servo motor با گشتاور بالا، استفاده از سرو موتور به همراه گیربکس زیروبکلش (که درست تر آن Low Backlash است) را مد نظر قرار داد. خرید گیربکس سرو موتور نیز باید با ملاحظات مختص آن صورت پذیرد.

نکات مهم در خریدبال اسکرو