سیستم بالسکرو system ballscrew

سیستم بالسکرو system ballscrew

بالسکرو یکی از قطعات مهم و مورد استفاده در صنعت می باشد، سیستم بالسکرو system ballscrew که برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی در دستگاه ها و ماشين آلات صنعتي به ويژه دستگاه هاي سی ان سی و میز سی ان سی به کار میرود. یکی از مزایای مهم و کاربردی سيستم بالسکرو، اصطکاک پایین آن است که بسیار مورد توجه صنعتگران برای استفاده در دستگاه ها می باشد. در مواردی که مقاومت شدید و دقت بالا لازم است از بال اسکرو استفاده می شود. ساختار بالسکرو شامل سیستم مهره ball nut و پیچ screw می باشد. در داخل سیستم بالسكرو، مکانیزم پخش ساچمه وجود دارد که به همین دلیل بالسکرو در مقایسه با پیچ های معمولی بزرگتر و ضخیم تر شده است. بر روی پیچ بالسکرو شیارهایی وجود دارد که به منظور تعیین مسیر حرکت خطی بالسکرو و حرکت ساچمه ها در سیستم مهره ايجاد شده است. سیستم مهره بخش اصلی بال اسکرو در به وجود آمدن حرکت خطی می باشد.

نحوه کارکرد سیستم بالسکرو چیست ؟

زمانی که پیچ( در بعضی موارد مهره ) شروع به چرخش میکند، ساچمه ها درون مهره بر روی شیار های پیچ يا مهره شروع به حرکت میکنند و توسط سیستم بازگردان ساچمه داخل مهره، در یک مسیر پیوسته حرکت میکنند و ساچمه ها مداوم پس از عبور از سیستم بازگشت به مسير حركت بر روي پيچ باز مي گردند كه اين امر باعث حركت بال اسكرو به سمت جلو و عقب و تبديل حركت چرخشي اسكرو به حركت خطي آن مي شود.

سيستم بازگشت ساچمه بالسكرو(ball return system)

سيستم ها و مكانيزم هاي مختلفي براي چرخش ساچمه ها درون شيار پيچ و مهره و مكانيزم بازگشت ساچمه ها وجود دارد. اگر مهره بالسکرو سيستم بازگشت ساچمه درون خود نداشته باشد ،زماني كه ساچمه ها به انتهاي مهره مي رسند از آن خارج مي شوند. به همين منظور چندين روش براي بازگرداندن ساچمه ها به مهره ايجاد شده است.

سيستم بالسكرو در بازگشت خارجي ساچمه از مهره،

توسط يك لوله در درون ديواره مهره كه سر و ته آن در درون ديواره مهره بسته مي باشد. در انتهاي مهره ساچمه ها توسط يك ميله برآمده يا خم كننده به سمت لوله هدايت مي شوند و به ابتداي مسير حركت ساچمه ها بر روي شيار پيچ باز مي گردند.

سيستم بالسكرو در بازگشت داخلي ساچمه ها از مهره

شیاری منحرف كننده بين دو شیار موجود بر روي مهره، به ساچمه ها اجازه مي دهد كه از يك شيار خارج شوند به شيار مجاور آن بروند. در انتهاي مهره، سيستم بازگشتي وجود دارد كه ساچمه ها زماني كه به انتهاي مهره مي رسند به داخل يك حفره پايين مهره انتقال مي يابند و مكانيزمي به همان شكل در ابتداي مهره وجود دارد كه ساچمه ها را به مسير باز مي گرداند.

حرکت ساچمه ها در سيستم بالسكرو تحت بارهاي مكانيكي عمده اي نيستندو قطعات پلاستيكي را به منظور اصطكاك پايين، در مسير هاي بازگشت ساچمه ها جاي مي دهند.

به منظور ايجاد حركت غلتشي مناسب ساچمه ها در سيستم بال اسكرو، مانند يك ياتاقان استاندارد، لازم است كه ساچمه در يك جهت بارگذاري شود كه در يك نقطه با مهره و در يك نقطه با پيچ در تماس باشد. در عمل، بالسكرو ها به گونه اي طراحي شده اند كه به راحتي از قبل بارگذاري شده اند به طوري كه بر چهار نقطه ساچمه بار كمي اعمال مي شود. دو نقطه آن با مهره و دو نقطه ديگر آن با پيچ در تماس است.

عمق شيار عرضي ايجاد شده ،كمي از شعاع ساچمه بزرگ تر است. بنابراين تغيير شكل الاستيك در اطراف نقطه تماس باعث ميشود منطقه تماس كوچك شود ولي اجازه نمي دهد كه به صفر برسد، مانند عناصر غلتشي ديگر.

براي اين منظور، شيار ها معمولا به شكل طاق مخروطي Gothic arch صيقل داده مي شوند. اگر شيار ها به شكل نيم دايره اي ساده باشند، تماس تنها در دونقطه ايجاد ميشود، در لبه ی بیرونی و لبه ي داخلي، كه نمي تواند در برابر بار محوري مقاومت كند.

استاندارد سيستم بالسكرو چيست؟

استانداردهای ملی و بین المللی، الزامات زیست محیطی و روش های تست مورد استفاده برای تمام بالسكرو ها به كار گرفته ميشود. انتخاب استاندارد مورد استفاده، بستگي به توافق بین فروشنده و کاربر است و اهمیت خاصی در طراحی پيچ دارد.

محصولات تام باهر

شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاههای CNC  نظیر بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)، ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)، کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل) و هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برند JMC-BAHER  میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایتهای تام باهر تماس حاصل نمایید. شرکت تام باهر علاوه بر ثبت برند باهر، نمایندگی برندهای GTEN  از تایوان در بال اسکرو، نمایندگی انحصاری برند STAF کشور تایوان در لینیر گاید، نمایندگی انحصاری برند GAMBINI  از کشور ایتالیا در دنده شانه ای  و نمایندگی سرو موتور و استپ موتور JMC-BAHER را دارا می باشد.

بالسکرو باهر

نکته آخر در مورد بالسکروها(بالسکرو باهر) سبک تراش ابتدا و انتهای آنها می باشد. در ابتدا بدانید که بالسکروها قطعات آبکاری شده می باشد و آبکاری آنها سطحی بوده و با گذر از سطح درونی، عمق میل بالسکرو امکان تراش و پیچ زنی وجود دارد. جهت تراش مهره از دستگاههای تراش استفاده می شود. در صورتیکه مهره بالسکرو توسط فک سه نظام گرفته شود، آسیب می بیند. برای اینکار باید از یک بوش شیاردار استفاده نمود. به گونه ای که قطر داخلی جوش با قطر خارجی بالسکرو یکی باشد. با اینکار بعد از سفت کردن بوش، فشار سه نظام بطور یکنواخت روی بالسکرو پخش می شود. در انتخاب بالسکرو با رعایت تمام نکات مربوط به مرغوب بودن بالسکرو میتوان با بازدید از سایت شرکت تام باهر به نتیجه مطلوبی رسید که تام باهر شامل انواع بالسکروباهر وبالسکرو gten می باشد.شما مي توانيد براي دريافت اطلاعات بيشتر درباره سيستم بالسكرو و خريد بالسكرو با فروشگاه تام باهر تماس بگيريد.

سایت تام باهر با عرضه بهترین محصولات موجود در بازار ایران و همچنین بهترین نیروهای متخصص فعال در این زمینه، مشکلات تهیه و خرید محصولات باکیفیت در زمینه قطعات سی ان سی  را حل کرده است.

 

By |2021-05-31T12:00:59+00:00سپتامبر 1st, 2019|مقالات|بدون ديدگاه

ما را برای ارائه خدمات به دوستانتان به اشتراک بگذارید

Go to Top