سیستم بال اسکرو چیست؟

سیستم بال اسکرو چیست؟ بال اسکرو یکی از قطعات مهم و مورد استفاده در صنعت می باشد، که برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی در دستگاه ها و ماشين آلات صنعتي به ويژه دستگاه هاي سی ان سی و میز سی ان سی به کار می رود. یکی از مزایای مهم و کاربردی سيستم بال اسکرو، اصطکاک پایین آن است که بسیار مورد توجه صنعتگران برای استفاده در دستگاه ها می باشد. در مواردی که مقاومت شدید و دقت بالا لازم است از بال اسکرو استفاده می شود. ساختار بال اسکرو شامل سیستم مهره ball nut و پیچ screw می باشد. در داخل سیستم بال اسكرو، مکانیزم پخش ساچمه وجود دارد که به همین دلیل بال اسکرو در مقایسه با پیچ های معمولی بزرگتر و ضخیم تر شده است. بر روی پیچ بال اسکرو شیارهایی وجود دارد که به منظور تعیین مسیر حرکت خطی بال اسکرو و حرکت ساچمه ها در سیستم مهره ايجاد شده است. سیستم مهره بخش اصلی بال اسکرو در به وجود آمدن حرکت خطی می باشد.

 

نحوه کارکرد سیستم بال اسکرو چیست ؟

زمانی که پیچ( در بعضی موارد مهره ) شروع به چرخش میکند، ساچمه ها درون مهره بر روی شیار های پیچ يا مهره شروع به حرکت میکنند و توسط سیستم بازگردان ساچمه داخل مهره، در یک مسیر پیوسته حرکت میکنند، و ساچمه ها مداوم پس از عبور از سیستم بازگشت به مسير حركت بر روي پيچ باز مي گردند كه اين امر باعث حركت بال اسكرو به سمت جلو و عقب و تبديل حركت چرخشي اسكرو به حركت خطي آن مي شود.

 

سيستم بازگشت ساچمه بال اسكرو

ball return system

سيستم ها و مكانيزم هاي مختلفي براي چرخش ساچمه ها درون شيار پيچ و مهره و مكانيزم بازگشت ساچمه ها وجود دارد. اگر مهره بال اسکرو سيستم بازگشت ساچمه درون خود نداشته باشد، زماني كه ساچمه ها به انتهاي مهره مي رسند از آن خارج مي شوند. به همين منظور چندين روش براي بازگرداندن ساچمه ها به مهره ايجاد شده است.

 

سيستم بال اسكرو در بازگشت خارجي ساچمه از مهره،

توسط يك لوله در درون ديواره مهره كه سر و ته آن در درون ديواره مهره بسته مي باشد. در انتهاي مهره ساچمه ها توسط يك ميله برآمده يا خم كننده به سمت لوله هدايت مي شوند و به ابتداي مسير حركت ساچمه ها بر روي شيار پيچ باز مي گردند.

 

سيستم بال اسكرو در بازگشت داخلي ساچمه ها از مهره

شیاری منحرف كننده بين دو شیار موجود بر روي مهره، به ساچمه ها اجازه مي دهد كه از يك شيار خارج شوند به شيار مجاور آن بروند. در انتهاي مهره، سيستم بازگشتي وجود دارد كه ساچمه ها زماني كه به انتهاي مهره مي رسند به داخل يك حفره پايين مهره انتقال مي يابند. و مكانيزمي به همان شكل در ابتداي مهره وجود دارد كه ساچمه ها را به مسير باز مي گرداند. حرکت ساچمه ها در سيستم بال اسكرو تحت بارهاي مكانيكي عمده اي نيستند، و قطعات پلاستيكي را به منظور اصطكاك پايين، در مسير هاي بازگشت ساچمه ها جاي مي دهند. به منظور ايجاد حركت غلتشي مناسب ساچمه ها در سيستم بال اسكرو، مانند يك ياتاقان استاندارد، لازم است كه ساچمه در يك جهت بارگذاري شود كه در يك نقطه با مهره و در يك نقطه با پيچ در تماس باشد. در عمل ،بالسكرو ها به گونه اي طراحي شده اند كه به راحتي از قبل بارگذاري شده اند به طوري كه بر چهار نقطه ساچمه بار كمي اعمال مي شود. دو نقطه آن با مهره و دو نقطه ديگر آن با پيچ در تماس است. عمق شيار عرضي ايجاد شده، كمي از شعاع ساچمه بزرگ تر است. بنابراين تغيير شكل الاستيك در اطراف نقطه تماس باعث مي شود منطقه تماس كوچك شود ولي اجازه نمي دهد كه به صفر برسد، مانند عناصر غلتشي ديگر. براي اين منظور، شيار ها معمولا به شكل طاق مخروطي Gothic arch صيقل داده مي شوند. اگر شيار ها به شكل نيم دايره اي ساده باشند، تماس تنها در دونقطه ايجاد ميشود، در لبه ی بیرونی و لبه ي داخلي، كه نمي تواند در برابر بار محوري مقاومت كند.

 

استاندارد سيستم بال اسكرو چيست؟

استانداردهای ملی و بین المللی، براي استاندارد سازی تعاریف، الزامات زیست محیطی و روش های تست مورد استفاده برای تمام بال اسكرو ها به كار گرفته مي شود. انتخاب استاندارد مورد استفاده، بستگي به توافق بین فروشنده و کاربر است و اهمیت خاصی در طراحی پيچ دارد.

 

بال اسکرو باهر

شركت تام باهر با دارا بودن تيم فني متخصص در ارائه خدمات و ارائه انواع محصولات خطي به ويژه انواع سيستم بال اسكرو، بال اسكرو باهر Baher و بال اسكرو جي تن gten تایوان مي باشد. شما مي توانيد براي دريافت اطلاعات بيشتر درباره سيستم بال اسكرو و خريد بال اسكرو با فروشگاه تام باهر تماس بگيريد. البته محصولات تام باهر دارای تنوع بالایی است و شامل : بال اسکروBall Screw، ریل و واگن، دنده شانه ای، لینیر گاید STAF، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم، انرژی چین، کوپلینک، شفت(shaft)، لوازم سی ان سی،سرو موتور و…….است که با برند باهر ارائه میگردد. در محصول لینیر گاید هم ما دارای نمایندگی STAF از تایوان هستیم.

مونتاژ بال اسکرو

به عنوان چرخ دنده عمل می کند در حالی که رشته شفت پیچ است. در مقایسه با خطوط معمولی، بال اسکرو به دلیل نیاز به مکانیزمی برای پخش دوباره توپ ها، نسبتا بزرگ می باشد.
دراین مقاله میخواهیم به پاسخ سوال سیستم بال اسکرو چیست؟ بپردازیم میتوان در نهایت بیان کرد که بال اسکرو عمدتا در ساخت ماشین آلات استفاده می شود. یک نمونه معمول، چرخش سریع در ماشین های تراش و فرز است که در آن چرخش به یک حرکت خطی تبدیل می شود تا بتواند مورد استفاده ابزار و قطعات مورد نظر قرار گیرد. هنگامی که بال اسکرو درمحورهای عمودی استفاده می شود، بار کامل به عنوان یک نیروی محوری به دست می آید، که می تواند پیچ را به خم شدن و در نهایت جمع شدن در زیر بار برساند که بار جمع شده توسط قطر پایه، با طول غیرقابل پیشبینی تعیین می شود.

کوپلینگ با کیفیت