سی ان سی (cnc)

سی ان سی (cnc) در کل مجموعه ای از قطعات مکانیکی و الکترونیکی ست که به وسیله برنامه مشخص باعث به حرکت درآمدن هدفمند محور می گردد. CNC مخفف شده ی Computer Numerical Control می باشد و همانطور که از ترجمه ی این عبارت پیداست، سی ان سی به معنی کنترل عددی کامپیوتری است. سی ان سی حداقل از دو محور تشکیل می شود و هر چه تعداد محورها در سی ان سی افزایش یابد. بی شک توانایی سی ان سی در انجام امور پیچیده تر بالا می رود.

خرید لوازم دستگاه سی ان سی cnc 

لوازم دستگاه سی ان سی به طور کل ترکیب علم الکترونیک و مکانیک است و هر سی ان سی تشکیل شده از بخش های زیر می باشد:

1-برنامه قطعه (part program) در سی ان سی:

سی ان سی جهت انجام عملیات فرز کاری با تراش بر روی قطعه مورد نظر استفاده شود و برنامه قطعه مجموعه کدهای دستوری cnc ست که مشخص کننده حرکت ابزار برش، فرز، تراش و….میزان حرکت محورها ومیزان اثر گذاری بر کدها را مشخص می کند. همچنین روشن و خاموش کردن اسپیندل و سیستم خنک کننده نیز برعهده cnc است. کدهای دستوری سی ان سی تشکیل شده از اعداد، حروف و علائم.

۲ – بخش ورودی برنامه درلوازم دستگاه سی ان سی :

سی ان سی برای انتقال برنامه قطعه به کنترلر سی ان سی نیاز به قطعه ای دارد که به یکی از طرق انتقال داده از قبیل نوار مغناطیسی، کامپیوتری (شبکه، یو اس بی و ….) برنامه ی قطعه را منتقل کند، این قطعه در سی ان سی، بخش وروردی برنامه نام دارد.

۳ – بخش کنترل کننده سی ان سی :

سی ان سی دارای بخشی به نام کنترل کننده ی ماشین یا همان (MCU) می باشد.قلب هر سی ان سی در واقع بخش کنترل کننده سی ان سی یا همان کنترلرآن است.

لوازم دستگاه سی ان سی وظایف متعددی را برعهده دارد که به شرح ذیل می باشد:

1- دستورالعمل های کد شده بخش برنامه قطعات cnc که توسط بخش ورودی برنامه سی ان سی منتقل می شود.

۲- رمزگشایی دستورالعمل های کدگذاری شده به نحوی که توسط سی ان سی قابل اجرا باشد.

۳- پیاده سازی سیاست های حرکت خطی، دایره ای و مارپیچ جهت صدور فرمان به محورهای سی ان سی.

۴- صدور فرامین حرکت و توقف به درایو موتورمحورهای سی ان سی برای حرکت و مدیریت آنها.

۵- دریافت گزارشات ارسالی از محورهای سی ان سی جهت بررسی موقعیت محورهای سی ان سی برای رفع خطاهای احتمالی و ثبت و ذخیره سازی موقعیت جی کد آنها و اعمال دستور جدید از برنامه قطعه (به طوری که پس از انجام یک کد دستور،برای انجام کد دستوری دیگر برنامه منتظر یک گزارش از اتمام کد می ماند و پس از اتمام کد و دریافت آن گزارش کد بعدی را اعمال میکند.

6-مدیریت و کنترل اسپیندل و سیستم خنک کننده سی ان سی

7- بخش درایو cnc:

سی ان سی جهت انجام کار نیازمند سیستم است که کار درایو (کنترل حرکت) می باشد. سیستم درایو شامل آمپلی فایر، درایو موتور و بال اسکرو یا دنده شانه می باشد. کنترلر سی ان سی دستورات و سیگنالهای موقعیتی و سرعت را به آمپلی فایر ارسال می کند. هر محور سی ان سی آمپلی فایر و درایو موتور مخصوص به خود را دارد. آمپلی فایر این سیگنال ها را به فرامین قابل اجرا توسط درایو موتور تبدیل می کند، سپس درایو موتور دستورات را به موتور سی ان سی ارسال می کند که موتور نیز باعث گردش بال اسکرو با حرکت دنده شانه ایی می شود که نتیجه ی آن حرکت محورهای سی ان سی در موقعیت مشخص از میز سی ان سی است.

8- بخش کنترل ابزار کار در سی ان سی:

لوازم سی ان سی ها توانایی برنامه ریزی برای حرکت ابزارهای متنوعی را دارند و هرنوع فعالیت سی ان سی نیازمند ابزار (مته) مخصوص خود می باشد. کنترل ابزار کار در سی ان سی حرکت های کشویی محورهای طول و عرض و ارتفاع را بنابر استفاده از نوع خاص ابزار کنترل می کند.

9- سیستم گزارش موقعیت محورهای سی ان سی :

لوازم دستگاه سی ان سی جهت انجام پایدار کار نیازمند دریافت گزارشات لحظه به لحظه ی موقعیت محورها و اسپیندل می باشد. این سیستم گزارشات را به طور مداوم به کنترلر سی ان سی ارسال می کند که سی ان سی در هر زمان از محل قرارگیری ابزار برش (مته) باخبر باشد تا در صورت بروز هرگونه خطای احتمالی امکان از سرگیری کار سی ان سی فراهم باشد. همچنین وقتی کنترلر گزارش کار محورها را دریافت میکند همانظور که پیش تر گفته شده میتواند دستورات جدید را بر طبق آن و بنابر دستورات انجام شده قبلی اعمال کند. شایان ذکر است که استپر موتورها از این عملکرد پشتیبانی نمی کنند. در شرکت تام باهر با وارد کردن انواع لوازم سی ان سی از جمله بال اسکرو، لوازم سی ان سی، کوپلینگ، پروفیل آلومینیوم، پولی تایم، سرو موتور، انرژی چین، لینیر گاید، ریل و واگن، دنده شانه ای، کوپلینگ SRJ، کوپلینگ آلومینیومی، پروفیل آلومینیوم شیار دار، بال بوش،  و ……….ما توانسته ایم در بازار ایران بهترین محصولات را با مناسبترین قیمت به متقاضیان محصولات خود ارائه دهیم و برا ی مشتریان خود تا حد امکان بهترین خدمات را عرضه کرده ایم. شرکت تام باهر دارای برند ثبت شده باهر می باشد که طی سالهای گذشته مشتریان گرامی با این برند مطرح آشنا شده اند و تام باهر دارای چندین نمایندگی معتبر  در محصولات مختلف می باشد. در شرکت تام باهر برای داشتن اطلاعات فنی و لیست قیمت انواع محصولات باهر میتوانید از سایتهای شرکت دیدن فرمایید.