شفت (محور)

شفت(محور) یا شافت عضو دورانی یا رفت و برگشتی، سیستم چرخشی دستگاه است که برای انتقال نیرو و گشتاور بکار می رود و تحت تاثیر تنش پیچشی و خمش قرار دارد و به سه گروه ثابت، مفصلی و قابل خمش تقسیم می شود. شافت های ثابت برای سوار کردن چرخ دنده ها، کلاچ ها، چرخ تسمه و دسته لنگها مورد استفاده قرار میگیرد. میل لنگها نیز جزء شافت های ثابت هستند و از آنها برای تبدیل حرکت دورانی به خطی یا برعکس استفاده میشود. شافتهای مفصلی میله هایی هستند که امتداد آنها نسبت به هم دارای زاویه باشند و از آنها برای انتقال نیروهای پیچشی بین دو شفت (محور) که در یک امتداد نیستند و تحت زاویه های مختلف قرار دارند استفاده میشود. بیشترین مورد استفاده شافتهای مفصلی در ماشین های فرز، ماشینهای کشاورزی، ماشینهای حمل و نقل و اتومبیلها می باشد. باید توجه داشت که برای تنظیم شافتهای با ارتباط مفصلی، زوایای دو مفصل باید با یک دیگر مساوی باشند.

جنس شفت (محور)

بیشتر شفت ها از جنس استیل یا فولاد با کربن کم یا متوسط ساخته شده اند. با این حال، فولاد آلیاژی با کیفیت و حرارت دیده، برای کاربردهای مهم انتخاب می شود. فلزات دیگر، به عنوان مثال برنج، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ممکن است در برخی شرایط مانند شرایطی که زنگ زدگی در شفت ها یک مشکل است و یا در شرایطی که لازم است فلز شفت سبک باشد، استفاده شوند. شفت های کوچک، سبک وزن، به عنوان مثال در لوازم خانگی ممکن است از جنس ماده پلاستیکی مانند نایلون باشد.

انواع شفت

شفت پایه دار، شفت بدون پایه از انواع شفت می باشند، در کاربردهای مختلف مورد استفاده و در صنعت کاربردهای فراوانی دارند. شرکت تام باهر عرضه کننده انواع شفت با کیفیت و با برند باهر، مورد اعتماد صنعتگران، مصرف کنندگان شفت به ویژه مورد استفاده درساخت و تولید دستگاه های سی ان سی (CNC)می باشد.

کاربرد شفت

قطعاتی که به طور متقارن می چرخند، در ساخت وسایل نقلیه موتوری (بخصوص در موتورها و گیربکس ها)، در صنعت ساعت سازی و  سایر شاخه های صنعت استفاده می شوند. پیش از این در صورت نیاز از ساختارهای تولید شده توسط عملیات چرخش یا سنگ زنی استفاده می شد. امروزه کانتورها پیچیده تر از قبل از طریق ترکیبی از فرآیندها تولید می شوند. همچنین الزامات استانداردهای کیفیت، کنترل کیفیت فرایند را ضروری می کند. ساخت شفت های مختلف در همان خط تولید به یک دستگاه اندازه گیری بسیار انعطاف پذیر نیاز دارد. ماژول های اندازه گیری ویژگی های هندسی مکرر مانند کانتور دوربین، غلظت تلورانس، عرض زمین و غیره برای تشکیل یک عملیات با پارامتر واحد ترکیب می شوند. بنابراین کاربر می تواند ماژول های فردی عملیات اندازه گیری را تنظیم کند تا با طراحی شافت مطابقت داشته و پارامترهای مربوطه را وارد کند.  نتایج به صورت گرافیکی و عددی به شکلی متناسب با نیاز کاربر نمایش داده می شوند. توصیه می شود برای جلوگیری از انحراف شافت و هرگونه خطای اضافی دیگر در اندازه گیری، شفت های بزرگتر را در موقعیت عمودی جهت اندازه گیری قرار دهید. این امر به خصوص در مورد اندازه گیری میل لنگ های بسیار پیچیده صدق می کند.

انواع شفت در تام باهر

 شفتهای تام باهر همانطور که گفته شد از  نوع پایه دار و بی پایه می باشد شفت پایه دار باهر نوعی ریل است که با یاری بلبرینگ خطی قطاعی برای ایجاد حرکت خطی در یک جهت به کار می رود. این نوع شفت قادر به اتصال مستقیم به تکیه گاه ثابت است. در واقع شفت پایه دار برای تحمل بار زیاد و یا ابزار با دقت بالا که خمش شفت می تواند به دقت دستگاه آسیب بزند استفاده میگردد. این قطعه محصولی مناسب برای ساخت انواع دستگاههای سی ان سی CNC وسایر تجهیزات صنعتی و ابزاردقیق می باشد. شفت پایه دار باهر در شرکت تام باهر با بهترین کیفیت ارائه میشود. در تام باهر شفت در سه مدل شفت پایه دار و شفت بدون پایه و مدل LM موجود میباشد. البته وسعت محصولات تام باهر در انتهای متن جهت آشنایی متقاضیان شرح داده میشود ولی در اینجا شاید لازم باشد تعریفی از شفت و انواع آن نیز داشته باشیم. در تام باهر ما انواع محصولات لوازم سی ان سی را دارا هستیم. بال اسکرو از دو برند باهر و جی تن تایوان، لینیر گاید (ریل و واگن) STAF، انواع پروفیل آلومینیوم، کوپلینگ، شفت پایه دار، شفت بدون پایه باهر، پولی تایم باهر، انرژی چین (Energy Chain)، لوازم سی ان سی، سرو موتور و…. میباشد.

تام باهر وارد کننده ریل و واگن