شفت  پایه دار

شفت  پایه دار یا میل عضوشفت را در تعریف ساده میتوان اینطور گفت : شفت یا میل عضودورانی یا رفت و برگشتی می باشد که برای انتقال نیرو به کار برده میشود.

انواع شفت

شفت  پایه دار

در صنعت سه نوع شفت داریم :

1-شفتهای ثابت

2-مفصلی

3-قابل خمش

شفتهای داریم به نام شفت راهنما، اینها نوعی از شفت هستند که مسیر راهنمای بلبرینگهای خطی می باشد. با این حساب حرکتهای خطی را در راستای دقیق قابل تنظیم تولید میکند. در شرکت تام باهر میتوان رضایت متقاضیان را با داشتن محصولات با کیفیت و قیمت مناسب موجود در بازار به دست آورد. شرکت تام باهر دارای انواع شفت با مرغوبیت بالا میباشد که برند شفت باهر متمایزترین آنهاست.

 

انواع شفتهای راهنما 

 انواع شفتهای راهنما شامل شفتهای فولادی صیقلی، شفتهای هارد و شفتهای هارد کروم می باشد که دقت به اندازه میکرون دارد. این گونه شفتها با کمک بال بوشینگها و بلبرینگهای خطی، حرکتهای خطی بسیار دقیقی را ایجاد میکند. شفتها در اکثر موارد بوسیله نگهدارنده و ساپورتها واقع در دوسر ثابت میشوند و یا ممکن است توسط قطعات ماشین کاری ساخته شده از دو انتها به محلهای مورد نظر ثابت میگردند. دربعضی مواقع دچار مشکلی میشویم که شفتهای در ابعادی با طول زیاد دچار خمش و خمیدگی میشود و دیگر دقت لازم را نخواهد داشت. در اغلب پرینترهای سه بعدی که از شفت 8  میلی متری با طول بیش از 50 سانتی متر درست شده اند، دیده شده که وقتی اکسترودر در بین میز قرار میگیرد، میله های راهنما مقداری خم میشوند. بنابراین در این حالت از شفتهایی با قطر بالا استفاده کرد. یکی از روشهای جلوگیری از خمیدگی شفتهای راهنما در مواقعی که طول زیاد دارند استفاده از شفتهای پایه دار است.  این شفتها در واقع همان شفتهای فولادی هارد یا هارد کروم هستند که پایه آلومینیومی در زیر آنها نصب میشود. برای استفاده از این شفتها باید ازبلبرینگهای نوع خطی شیاردار استفاده کرد. دقت داشته باشید که نه تنها در طول های بلند بلکه در مواردی که نیروهای وارده بر بلبرینگها به صورت خمشی قرار دارند. درجهت عمود بر شفت زیاد است. شفتهای معمولی به سادگی دچار خمیدگی میشوند که ممکن است حتی توجه کسی را هم به خود جلب نکند، ولی در صورت تراز گذاری و اندازه گیری ممکن است تا چند میلی متر جا به جایی در میانه شفت اتفاق بیوفتد. به همین علت در جاهایی که نیروهای زیادی به شفت وارد میگردد توصیه میشود از شفتهای پایه دار بهره گرفت.