شفت 

شفت یکی از اجزا سیستم چرخشی دستگاه می باشد، که معمولا سطح مقطع آن دایره ایست که به منظور انتقال نیرو از یک بخش به بخشی دیگر، و یا انتقال نیرو از ماشین تولید کننده انرژی به ماشین جذب انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. اجزای مختلفی مانند چرخ و چرخ دنده (بلبرینگ ها ) بر روی آن نصب می شوند.

انواع شفت

آنها عمدتا به دو نوع تقسیم می شوند:

1)مدل انتقال دهنده،که برای انتقال انرژی، بین منبع نیرو و ماشین جذب نیرو استفاده می شود. مانند شفت کانتر و شفت خطی .
2)مدل جدایی ناپذیر ،که جز جدایی ناپذیر دستگاه ها در صنعت می باشد .مانند میل لنگ.

 

شفت های معمولی، از جنس فولاد سبک هستند. در مواقعی که نیروی بالا مورد نیاز باشد، از فولاد آلیاژی مانند، نیکل، کروم نیکل یا فولاد کروم وانادیوم استفاده می شود. به طور کلی توسط نورد یا چرخش داغ شکل می گیرند و توسط کشش و چرخش سرد و سنگ زنی به اندازه مورد نظر در می آیند. shaft شفت در انواع مختلف و موارد گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از مدلها در تراشکاری به عنوان مواد خام به کار گرفته می شوند ولی بعضی ازآن ها سنگ خورده و صیقلی می شوند و بدون تراشکاری، در صنعت استفاده می شوند. سخت ترین شفت ها نوع فولادی هستند که با فرآیند دمایی بالا سخت شده اند و سطح آن با لایه های کروم پوشانیده شده است. تراشکاری انواع فولادی بسیار سخت است و الماس های براده برداری خاص می خواهد. این نوع  بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که اینها با دو پایه نگهدارنده به دستگاه یا میز ثابت می شوند و بلبرینگ های خطی بر روی آن ها حرکت می کنند.
البته گاهی نیز با توجه به نیاز طراح، بلبرینگ های خطی در بعضی از موارد بلبرینگ ها ثابت می شوند و شفت در داخل آن ها حرکت رفت و برگشت انجام می دهند و با توجه به اینکه دقت این شفت ها در حدود میکرون است و همچنین بلبرینگ های خطی و بال بوشینگ های ساچمه ای امکان لق شدن آن ها بسیار کم می شود، استفاده از این نوع شفت ها در دقت دستگاه بسیار موثر است. آنها انواع مختلفی دارند و در شکل های مختلفی عرضه و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید shaft مورد نیاز کار خودتان را از فروشگاه تام باهر تهیه کنید.

اصول کلی طراحی شفت

برای کاهش جابه جایی  در حین کار، طول سر شفت بایستی حتی الامکان کوتاه باشد. برای شفتهای بسیار بلند که چندین بخش باربر روی آنها نصب می شوند ممکن است لازم شود، بیش از دو یاتاقان بکارگرفته شود. در حالت کلی قطر shaft در وسط بیشتر است و قطر آن با حرکت به سوی دو سر شفت به صورت پیوسته و پلکانی کاهش می یابد تا امکان خارج کردن اجزاء وجود داشته باشد. در مواقعی که پایین بودن وزن شفت در طراحی مهم باشد، از شفتهای توخالی استفاده می شود تا وزن آن کم شود. بهتر است که  تنها یکی از یاتاقانها بارهای محوری را تحمل کند تا امکان تلرانسهای بزرگتر برای اندازه های مختلف شفت امکان پذیر شود و مانع از ایجاد تنشهای ناخواسته محوری در شفت در اثر انبساط ناشی از تغییرات دما شوند.

در شرکت تام باهر انواع شفت با بهترین کیفیت ارائه میشود. البته در تام باهر در سه مدل  پایه دار و  بدون پایه و مدل LM موجود میباشد. البته وسعت محصولات تام باهر در انتهای متن جهت آشنایی متقاضیان شرح داده میشود. شفت برند باهر، در دو نوع پایه ای و بدون پایه عرضه میشود. بال اسکرو از دو برند باهر و جی تن تایوان، لینیر گاید (ریل و واگن) STAF، انواع پروفیل الومینیوم، کوپلینگ، شفت پایه دارو بدون پایه باهر، پولی تایم باهر، انرژی چین (Energy Chain)، ریل و واگن، لوازم سی ان سی، سرو موتور و…. میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشخصات فنی و لیست قیمت  می توانید با تیم فنی فروشگاه تام باهر تماس بگیرید.

مشخصات بال اسکرو با کیفیت