عملکرد بال اسکرو

عملکرد بال اسکرو به این شکل می باشد که هدف آن تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی می باشد و این طرز کار شبیه به لیداسکرو ها نیز می باشد. بال اسکرو ها ساخته شده از پیچ و مهره می باشند، کارکرد آنها نسبتا ثابت بوده و معمولا بیش از 90 درصد می باشد. از بال اسکرو ها به عنوان مطرح ترین دستگاه های خطی به دلیل راندمان بالا، ظرفیت بیشتر حمل بار و دقت موقعیت یابی بالا استفاده می کنند. در واقع بال اسکرو یک وسیله یمکانیکی می باشد، که سعی میکند با کمترین اصطکاک ممکن، حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل کند.

بال اسکرو ها از نظر ظاهری ساختاری شبیه به پیچ و مهره ها دارند، بال اسکرو ها از جمله اداوت انتقال نیرو و حرکت و از دسته پیچ های انتقال قدرت هستند. مکانیزم بال اسکرو از طریق یک میله که به صورت رزوه دار و پیچ مانند است به همراه یک مهره که داخل آن ساچمه قرار دارد، حرکت دوار موتور را به حرکت خطی تبدیل می کند که به طور مثال از این حرکت تولید شده می توان در محورهای مختلف CNC و یا به عنوان نیروی محرکه جک و یا هر حرکت خطی دیگری که دقت در آن مهم است استفاده کرد.

پیچ بال‌اسکرو که به صورت مستقیم به شفت خروجی موتور دوار متصل می شود، روی سطح خود دارای رزوه هایی است که با دقت بسیار بالا و استفاده از روش های تولید پیشرفته، ساخته شده است. این شیار ها محل حرکت ساچمه هایی است که داخل مهره قرار دارد. فلسفه استفاده از این ساچمه ها در مکانیزم بال اسکرو، ایجاد حرکت روان، بدون صدا، کمترین میزان اصطکاک و بالاترین دقت ممکن است.

مواردی که در سایر مکانیزم های مشابه به دلیل سطح اصطکاک زیاد اتفاق نخواهد افتاد. مهره بال اسکرو نیز از یک سیلندر که داخل آن رزوه هایی مشابه سطح پیچ وجود دارد تشکیل شده که معمولا در یک سمت آن یک فلنج به منظور اتصال به قطعه متحرک دستگاه استفاده می شود.

داخل این مهره، زائده های پلاستیکی و یا فلزی ای وجود دارد که به آنها ساچمه برگردان گفته می شود و وظیفه اتصال و برگرداندن ساچمه های موجود در مهره را به ابتدای رزوه بر عهده دارند. حرکت دوار پیچ متصل به موتور داخل مهره بال اسکرو، که با استفاده از ساچمه و مکانیزم خاص بال اسکرو موجب کاهش شدید اصطکاک و افزایش دقت می شود، باعث حرکت خطی مهره خواهد شد. این حرکت خطی مهره را می توان با استفاده از فلنج مورد اشاره و یا بلوک هایی به نام ساپورت مهره بال اسکرو که به صورت استاندارد در بازار وجود دارند و همچنین می توان آنها را با مشخصات مورد نظر ساخت، به میز یا قطعه ای که نیاز به حرکت خطی دارد منتقل کرد.

موارد استفاده از بال اسکرو ها:

• کارایی زیاد
• دقت بالا
• چرخه وظیفه مورد تقاضا
• بهره وری بالا
• قابلیت تحمل بار های سنگین
• ظرفیت بیشتری را برای حمل بار دارد.

محصولات شرکت تام باهر

مزیتهای بال اسکرو

مزیتهای بال اسکرو

شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاه های CNC نظیر بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)، ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)، کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل) و هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برندJMC-BAHER می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایت های تام باهر تماس حاصل نمایید. شرکت تام باهر علاوه بر ثبت برند باهر، نمایندگی برندهای GTEN از تایوان در بال اسکرو، نمایندگی انحصاری برند STAF کشور تایوان در لینیر گاید، نمایندگی انحصاری برند GAMBINI از کشور ایتالیا در دنده شانه ای و نمایندگی سرو موتور و استپ موتور JMC-BAHER را دارا می باشد.

ویژگی های بال اسکرو

ویژگی های بال اسکرو

به طور کلی بال اسکرو یک قطعه مکانیکی می باشد، که حرکت چرخشی را به یک حرکت خطی تبدیل می کند، یک گوی در این قطعه مکانیکی تعبیه شده که اجازه چرخش ساچمه ها را در قسمت درونی خود به وجود آورده. بال اسکرو ها دارای مقاومت زیاد در برابر فشار های زیاد را دارند و همچنین کارکرد آنها با کمترین میزان اصطکاک می با شد. این وسیله از دقت بالایی برخوردار می باشد و بیشتر برای مواقعی به کار می رود که کنترل حرکت سیستم هایی مانند سی ان سی (CNC) و همچنین کارهایی که به دقت بالا بستگی دارد.

1- این وسیله دارای عمر طولانی بوده.
2- در حین حرکت دارای نویز پایین می باشد.
3- در سایز و گامهای مختلف در بازار عرضه می شوند.

معایب بال اسکرو

1 – نیاز به محافظت زیاد در زمان گرد و غبار
2 _ عدم امکان کارکرد درست در حالت عمودی
3 _ جهت ترمز نیاز به یک سیستم جداگانه می باشد.
4 _ نیاز به پرداخت هزینه های بیشتر نسبت به لید اسکرو ها

فواید و مزیت های بال اسکرو

1 _ دارای اصطکاک پایین
2 _ کاربرد بیشتر و کارآمد
3 _ عدم نیاز به گشتاور زیاد
4 _ دارای سرعت و دقت بالا
5 _ داشتن قابلیت پیش بینی

روش کار ریل و واگن