لوازم مکانیکی سی ان سی

این مقاله به منظور آشنایی هرچه بیشتر شما با اجزاء و لوازم مکانیکی سی ان سی است. تمام دستگاه های CNC (فلز تراش – چوب – سنگ – فوم – برش هواگاز – صنایع رباتیک و غیره ) از اجزاء و قطعات مکانیکی CNC مشابهی تشکیل شده اند که در این مطلب به بحث و گفتگو در مورد آن خواهیم پرداخت. به طور کلی اجزای تمامی ماشین های CNC شامل سه قسمت اصلی مکانیک، کنترل و برق قدرت می باشد. که  قسمت مکانیکی شامل موارد زیر می باشد:

 • شاسی (استراکچر یا بدنه دستگاه)
 • موتور های حرکتی شامل سروموتورها و استپ موتورها
 • مکانیزم حرکتی شامل بال اسکرو، چرخ دنده و شانه، تسمه تایم
 • ریل و واگن
 • اسپیندل
 • سیستم روغن کاری

 

شاسی دستگاه :

شاسی دستگاه یکی ازقسمت های قطعات مکانیکی CNC می باشد. بدنه یا شاسی یا استراکچر یک دستگاه CNC مهمترین قسمت ماشین می باشد. تمامی اجزای ماشین شامل ریل و واگن، موتور ها، بال اسکرو، دنده شانه و غیره بر روی یک بدنه نصب میگردند.

شاسی دستگاه های سی ان سی از نظر متریال و جنس به دو نوع تقسیم میشوند:

 • شاسی چدنی
 • شاسی فولادی

 

موتور های حرکتی قطعات CNC:

دستگاه های سی ان سی غالبا از دو نوع موتور حرکتی استفاده میکنند:

 • سروموتور
 • استپ موتور

سیستم حرکتی:

تبادل حرکت دورانی موتور ها به حرکت خطی دستگاه های سی ان سی به روش های زیر انجام می گیرد:

 • بال اسکرو
 • دنده شانه و چرخ دنده
 • تسمه تایم

بال اسکرو :

بال اسکرو وسیله ای مکانیکی ست برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی با کمترین اصطکاک ممکن. اسکرو ها که اشیا را حرکت می دهند یا نیرو ها را منتقل می کنند وسیله ای هستند برای تبدیل نیرو های چرخشی کوچک به نیرو های پرتابی (نیروی فشاری). حال ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره می باشد. که گوی به عنوان مهره و شافت رزوه شده به عنوان پیچ عمل می کند. شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید. گوی در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند. بال اسکروها علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت می کنند، می توانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند.

 

دنده شانه :

این چرخدنده ها برای تبدیل حرکت گردشی به خطی یا باالعکس استفاده می شود. یک مثال خوب برای این چرخ دنده‌ها فرمان اتومبیل است. فرمان، چرخ دنده ای را می‌چرخاند که با چرخ شانه ای در تماس است. زمانی که شما فرمان را می‌چرخانید، با توجه به جهت چرخش فرمان، شانه به سمت چپ و یا راست حرکت می‌کند و باعث حرکت چرخ ها می‌شود. در برخی از ترازوها نیز برای چرخاندن عقربه از سیستم مشابهی استفاده می‌شود. به دلیل حساسیت کم این مکانیزم به گرد و غبار برای استفاده در کارگاه های چوب و سنگ بسیار مناسب می باشد. در نتیجه برای افزایش عمر دستگاه های CNC چوب بهترین گزینه برای سیستم انتقال قدرت دنده شانه و چرخ دنده می باشد. شرکت تام باهر عرضه کننده کلیه محصولات متحرک خطی از جمله بال اسکرو، دنده شانه ای، ریل و واگن، شفت ،بال بوش، شفت پایه دار، کوپلینگ، پروفیل آلومینیوم، پولی تایم، سرو موتور و …. می باشد.

 

ریل و واگن :

محورهای حرکتی یک دستگاه می بایست طوری طراحی شوند که با کمترین حد اصطکاک روی شاسی دستگاه حرکت کنند. تمامی دستگاه های فرز برای حرکت محور ها از دو روش لغزشی و غلتشی استفاده میکنند.

 

 تسمه تایم :

یکی دیگر از روش تبدیل حرکت چرخشی موتور به حرکت خطی استفاده از تسمه تایم می باشد. این روش در دستگاه های سبک و بدون بار مثل دستگاه های پرینتر – لیزر و پرینتر های سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای این سیستم میتوان به عدم وجود لقی و در نتیجه تبدیل حرکت دقیق و نرم اشاره نمود.

کاربرد انرژی چین