لینیر گاید

یکی از مهمترین مکانیزم های حرکتی لینیر گاید یا ریل و واگن می باشد، حرکت خطی بر روی ساچمه ها یا رولر صورت می گیرد. linear guide حرکت خطی را با چرخاندن مجدد عناصر نورد بین یک ریل پروفیل و یک بلوک بلبرینگ فراهم می کند. از لینیر گاید ها به دلیل توانایی آنها در مدیریت تغییرات دما و تغییرات سرعت بالا در دستگاه های ماشین آلات استفاده میشود. همچنین به علت ساختار منحصر به فردی که دارند قادرند بارهای افقی و عمودی را به راحتی تحمل میکنند. شرکت صنعتی تام باهر عرضه کننده کلیه محصولات متحرک خطی، از جمله ریل و واگن BAHER و همچنین نمایندگی ریل و واگن STAF تایوان می باشد.

لینیرگاید

کاربرد لینیر گاید

linear guide به منظور ساپورت یا یاتاقان کردن یا سوار کردن بار مکانیکی برای حرکت خطی استفاده می‌شود که به وسیله آن میتوان یک حرکت خطی را ایجاد کرد. لینیر گاید ها به دلیل طراحی خاصی که دارند می توانند بارهای افقی و عمومی را تحمل کنند، مو اردی که در آن از این قطعه استفاده می شود:

  • ماشین های با دقت های بسیاربالا
  • ربات های جابجا کننده
  • ماشین های CNC و برش
  • و…

همچنین از لینیر گاید ها در ماشین های با دقت های بالا (ماشینهای فرز) و ربات های جابجا کننده و ماشین های سی ان سی و برش، ماشین های پرکن بُطری، انواع دستگاه های تراورس برای باز کردن یا جمع کردن کابل یا مفتول فلزی، انواع دستگاه های CNC برش هوا گاز یا پلاسما، دستگاه های برش لوله حین حرکت استفاده می کنند.

عملکرد ريل واگن به چه صورت است

در توضیحات عملکرد لينير گايد باید گفت که  داراي دو بخش مي باشد:

  • سيستم واگن linear block
  • سيستم ريل linear rail

بلوك در امتداد مستقيم صفحه ريل به سمت عقب و جلو حركت مي كند، بلوك ها توسط نصب كننده ها به منظور پشتيباني حركت براي شی مشخص شده به اجزاي متحرك متصل مي شوند. اين حركت در امتداد ريل از طريق چرخش بلبرينگ هاي داخل بلوك كه با ريل در تماس است، ايجاد مي شود.

نکات ضرروی هنگام استفاده از لینیرگاید

  • بلوک ها از قطعه های پلاستیکی ساخته شده است بنابراین از تماس با مواد حلال که برای شستشو آن ها استفاده می شود، خودداری کنید.
  • درصورت ورود اجسام خارجی به بلوک ها در کار آن ها اختلال ایجاد میشود.
  • در صورت باز کردن غیرضروری بلوک حتما اصول بازکردن بلوک را رعایت کنید تا دقت بلوک کم نشود.

تعميرات و نگهداري لینیرگاید

از مزایای مهم ریل و واگن ها مجهز شدن در یک مکانیزم روغن کاری درون بلوک می باشد که میزان دفعات تعمیرات آن ها را کمتر مي كند. در مواقع لزوم روغن مكانيزم روغن كاري  را پر كنيم در این صورت بلوك طول عمر بيشتري خواهد داشت. اگر چه روغن كاري تعميرات و نگهداري را كم ميكند  اما ريل و واگن (linear guide) احتياج دارد كه از مواد اضافه و آشغال های ايجاد شده پاك و غبار روبي شود تا باعث خرابي آن نشود. شرکت صنعتی تام باهر  معتبرترین عرضه کننده کلیه ی محصولات متحرک خطی، از جمله ریل و واگن BAHER در ایران می باشد.

لینیر گاید