پولی تایم Pulley Timing

 

ابتدا تعریف کوتاهی از پولی خواهیم داشت پولی تایم pulley timing قطعه‌ای بسیار پر کاربر در رباتیک می‌باشد. جهت انتقال نیرو بین اجزا مختلف در یک ربات از قطعات مختلفی استفاده می‌شود. پولی معمولا در حالت پولی مجزا و یا پولی Pulley به همراه دنده و… می‌باشد. در این شاخه انواع پولی با قطر شافت، قطر بدنه و حالت ترکیبی پولی با چرخ دنده و… قرار دارند. پولی تایم pulley timing دارای جنس‌های مختلفی است از جمله پولی پلاستیکی و پولی فلزی و… بر اساس نوع کاربرد باید جنس و ابعاد مربوطه را انتخاب کنید.

 

تسمه Belt چیست؟

تسمه یا همان Belt هم از قطعات مهم در انتقال نیرو ربات‌ها می‌باشد. توسط تسمه Belt یا زنجیر گشتاور از یک شافت به شافت دیگر منتقل می‌شود. تسمه‌ها به طور معمول از جنس لاستیک با قابلیت کشسانی مشخصی تولید می‌شوند. در این شاخه انواع تسمه‌ها برای ساخت ربات را می‌توانید بررسی کنید. در حالت کلی برای انتقال نیرو باید از تسمه و پولی همزمان استفاده کرد.

 

پولی تایم(pulley time) و تسمه تایم چیست؟

این دو قطعه صنعتی پولی تایم و تسمه تایم جایگزین دنده زنجیر و زنجیر شده اند ومزایا و امکانات فنی وسیعی در انتقال قدرت و جابجایی ایجاد نموده اند.

مزایای پولی تایم(pulley time)و تسمه تایم

تقریبا بی صدا کار می کند ، احتیاج به روغنکاری ندارد،در ابعاد بزرگ و کوچک قابل ساخت است ، مقدار قدرت انتقال یافته از مقادیر پا یین تا مقادیر بالا را در بر می گیرد.

تسمه تایم

تسمه ایست دندانه دار که پروفیل و شکل دنده ها طبق استاندارد های متنوع ایجاد میشود.

پولی تایم pulley timing

عموما قطعه ایست فلزی و مقطعی از استوانه که روی سطح دوار آن، دنده به شکل مقابل تسمه تایم ایجاد شده است. با چرخش پولی تایم حول یک محور دنده های پولی، دنده های تسمه تایم را به جلو و یا عقب می راند. در شرکت تام باهر انواع مختلف پولی(pulley timing) موجود میباشد که مشتریان عزیز میتوانند با مراجعه به سایت تام باهر و دیدن کاتالوگها و نقشه های سه بعدی (3D) نهایت بهره را از اطلاعات موجود ببرند. شرکت تام باهر با داشتن کادری متخصص میتوانیم بهترین پاسخگویی را به مشتریات گرامی داشته باشیم برند پولی تایم موجود در شرکت تام باهربرند باهر می باشد.

 

پولی تایم Pulley timing

پولی تایم Pulley timing

گام پولی تایم و دنده تایم

دنده های ایجاد شده بر روی پولی تایم pulley timingدر فواصل یکسان و یکنواختی تکرار میشوند که فاصله بین دو دنده پی در پی را گام آن پولی تایم می نامند .

همچنین درمورد تسمه تایم صادق است و به آن گام تسمه تایم اطلاق می شود.

 

جنس پولی تایم pulley timing

جنس پولی تایم متنوع است چنانکه چدن ، فولاد ، آلومینیوم و گاهی پلی آمید در ساخت آن بکار میرود.

 

جنس تسمه تایم

جنس تسمه تایم از مواد پلیمری مشتق میشود و با پیشرفت علم مواد دایما در حال دگرگونی و بهبود است.

 

ابعاد دنده تایم

دنده تایم به نسبت تعداد دنده روی آن و عرض تسمه تایم متغییر است .

چنانکه از ۱۰ دنده شروع و معمولا تا۲۲۰ دنده و عرض حدود ۲۰۰ میلیمتر ساخته میشود .

گام های ایجاد شده بر روی پولی تایم و تعداد دنده ها ، قطر خارجی پولی تایم را معین می کند .

بطوریکه گام پولی تایم از ۳ میلیمتر شروع شده تا ۲۰ میلیمتر متغییر است و قطر خارجی پولی تایم از حدود ۱۵ میلیمتر تا ۱۲۰۰ میلیمتر و بیشتر تنوع دارد.

 

ابعاد تسمه تایم

تسمه تایم را بعرض ۳ میلیمتر تا۲۰۰ میلیمتر و بصورت حلقه بسته و یا بصورت توپی تولید میکنند .

تسمه های حلقه ای را میتوان بعرض مورد نیاز برش داد .

نظر بریده و بروشهای متفاوتی دو سر تسمه را به هم وصل می نمایند

 

حرکات تسمه تایم

تسمه تایم بصورت دوار و خطی رفت و برگشت انجام می شود.

 

روش تولید پولی تایم pulley timing

دو روش عمومی وجود دارد ، رولینگ و ماشینکاری دوار

 

اشکال فیزیکی پولی تایم pulley timing

در ابعاد کوچک بصورت برشی از یک استوانه تولید می شود و با بالا رفتن قطر بروش ریختگری و بشکل صلیبی تولید میگردد .

 

برای اینکه تسمه تایم از روی پولی تایم خارج نشود در دو طرف پولی تایم واشرهایی قرار میدهند تا اینکه تسمه از روی آن فرار نکند .

در مقابل هر پولی تایم ، پولی تایم دومی قرار میگیرد و لا اقل یکی از آنها باید واشر راهنما داشته باشند . پولی تایم pulley timingریختگری شده صلیبی باید بالانس دینامیکی شود.