در ابتدا شاید لازم باشد از پولی تایم تعریفی داشته باشیم قطعه ای ست که در تغییر میزان افزایش نیروی اعمالی و حتی جهت اعمال شده به یک بار قابل استفاده میباشد که این عمل باعث صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی می گردد. پولی تایم ها یی که در پروسه انتقال نیرو و قدرت از آنها استفاده میشود و در آنها گزینه سرعت بسیار مهم است از نوع پر مصرف و با دوام هستند.

در واقع اینگونه میتوان بیان کرد که پولی تایم ها برای جا به جای و انتقال قدرت استفاده میگردد و به نوعی جایگزین چرخ دنده و زنجیر گردیده است  که در میزان انتقال قدرت و صرفه جویی در انرژی بسیار به صنعت کمک کرده است. بیشتر پولی تایم ها از جنس فلزی و مدل استوانه ای می باشند که قسمت سطح آنها دندانه ایی شکل می باشد.

نحوه قرار گیری دندانه های پولی تایم به این صورت است که  در مقابل تسمه تایم است  و با چرخش پولی تایم در حول یک محور باعث جا به جایی تسمه تایم نیز میگردد. لازم به توضیح است این محصولات نیاز به روغنکاری و روانکاری ندارند و در هنگام کار تقریبا بی صدا و کم صدا هستند و در واقع اتلاف انرژِی بسیار اندکی دارد،

بنابراین دامنه کاربرد افزایش می یابد  پولی ها دارای جنسهای متنوعی هستند و که بر اساس نوع کاربرد، جنس و ابعاد متفاوتی دارند.

 موارد کاربرد و مصرف پولی تایم 

-خودرو سازی

-صنایع و ماشین آلات صنعتی

-دستگاههای برش لیزر

-دستگاههای سی ان سی

-رباتیک

 

جنس پولی تایم ها بر اساس نوع مصرف

پولی تایم

pulley timing  قطعه ایی نسبتا پر کاربرد در رباتیک می باشد که نقش پولی دریک  ربات در واقع انتقال جهت نیرو در بین اجزا مختلف است و معمولا به صورت مجزا و یا به همراه دنده استفاده میشود. در صنعت رباتیک انواع پولی با قطر شافت و قطر بدنه و حالت ترکیبی پولی با چرخ دنده  قرار میگیرند.

چرا خرید از تام باهر؟

شرکت بازرگانی تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع قطعات CNC و همچنین تامین کننده قطعات صنعتی و ابزار آلات اتوماسیون صنعتی می باشد و با دارا بودن گروه مهندسی حرفه ای شما را در تهیه محصولات مورد خود یاری می کند.

شرکت بازرگانی تام باهر با سابقه در خشان و طولانی در فروش و ارایه محصولات با کیفیت و با داشتن دانش فنی مهندسان اقدام به تهیه و فروش بهترین قطعات و لوازم و همکاری با بهترین برندهای شناخته شده دنیا نموده است. علاوه بر محصولات لوازم  سی ان سی محصولی جدید به نام پولی تایم  به لیست محصولات خود اضافه نموده است که برند پولی تایم باهر می باشد.

با توجه به کاتالوگ موجود در سایتهای شرکت تام باهر میتوان از کاتالوگ پولی تایم هم دیدن کرد.

انواع پولی تایم 

1– ثابت

2- متحرک

3- ترکیبی

در واقع با  مشخصاتی که از انواع پولی تایم  گفته شد با چرخش خود حول یک محور دنده های، باعث حرکت و رانده شدن رو به جلو و عقب دنده های تسمه تایم میگردد.

pulley timing در کنار تسمه تایم در کاربردهای گوناگون صنعتی از جمله انتقال حرکت مکانیکی از شافت یک موتور به بار به کار میرود. پولی تایم در حالت ساده ترین نوع خود شامل یک رینگ شیار دار با مقطع v  شکل یا  o شکل یا رینگ تخت و مسطح  است که غالبا با تسمه های لاستیکی برای جابه جا کردن قدرت از موتور به بار استفاده میشود.

تسمه تایم

کمی از کار مشترک پولی تایم و تسمه بیان میکنیم  همکاری این دو به طور مثال در انواع دستگاههای سی ان سی(cnc) ، کانوایرهای انتقال ورق کارتن، بسته بندی محصول در انواع دستگاه برشو دوخت کیسه پلاستیک، موتورهای اصلی اکسترودرها و بسیار موارد دیگر دیده میشود.

در اینجا کاربرد پولی ساده با تسمه بررسی شد و غالبا از مزایای این روش ارزان و به صرفه بودن است اما یک عیب وجود دارد و آن سر خوردن تسمه از روی پولی در هنگام زیاد شدن فشار یا گرم و شل شدن تسمه تایم می باشد.

به خاطر همین باید دقت کرد تا در هنگام ساخت دستگاه  تسمه کاملا محکم رگلاژ شود تا از سر خوردن بیشتر آن جلوگیری گردد البته لازم به ذکر است این موضوع باعث فشار بسیار به یاتاقانها  و کاهش طول عمر آنها میشود.

در این حالت ضریب انتقال نیرو معمولا کم است (در حدود %50) و به فشار تسمه بر روی پولی تایم و ضریب اصطحکاک بین پولی و تسمه بستگی دارد گاهی این سر خوردن و لغزندگی نقش یک فیوز مکانیکی یا کلاج را داشته و از گریپاژ و هنگ کردن در هنگام اضافه بار جلوگیری میشود.

از پولی تایم در مواردی که نیاز است نسبت دور، بین موتور و بار کاملا ثابت حفظ گردد و حتی ضریب انتقال قدرت زیاد و حداکثری شود به کار میرود. گاهی پولی تایمینگ ها (timing pulley)  با نام پولی سنکرون (synchronous pulley) هم معرفی شده است که به شکل دندانه دار و با گامها (pitch ) و فرمها (profile) متنوع و گوناگون درست شده است و مانند زنجیر نسبت  تقریبا ثابتی را بین موتور و بار ایجاد کرده و ضریب انتقال قدرت در آنها نزدیک به %100 است.