موتورهای پله‌ای کاربردهای گسترده‌ای در صنایع و رشته‌ های مختلف دارند که برخی از رایج‌ترین کاربردها عبارتند از:

1.موقعیت یابی دقیق:

از آنجایی که پله ها در مراحل دقیق قابل تکرار حرکت می کنند، در این صنایع بسیار کاربرد دارند مانند:

  • چاپگرهای سه بعدی
  • CNC
  • دوربین ها

2. کنترل سرعت :

افزایش دقیق حرکت همچنین امکان کنترل عالی چرخش را فراهم می کند.

  • کنترل سرعت برای فرآیند اتوماسیون
  • روباتیک
  • ماشین آلات بسته بندی

3.گشتاور بالا در سرعت پایین :

موتورهای DC معمولی در سرعت های پایین، گشتاور زیادی ندارند. یک استپ موتور دارای حداکثر گشتاور در سرعت های پایین است، بنابراین آنها انتخاب خوبی برای کاربردهایی هستند که نیاز به گشتاور پایین دارند.

در این بخش، کمی بیشتر به برخی از این کاربردهای روزمره می پردازیم.

کاربرد استپ موتورها برای چاپگرهای سه بعدی

در قطعات متداول چاپگر سه بعدی تقریباً همیشه شامل یک موتور پله ای با برخی توضیحات است. این به این دلیل است که استفاده از یک استپ موتور در چاپگر سه بعدی روشی بسیار دقیق و مقرون به صرفه برای انجام حرکات و چرخش های بسیاردقیق است درحالی که چاپگر تلاش می کند اطلاعات را از اسکن های دیجیتال به اشیاء سه بعدی فیزیکی ترجمه کند.

در چاپگرهای سه بعدی استپ موتور و درایورها امکان حرکت کاملاً کنترل شده در امتداد محور X، Y و Z را به صورت جداگانه یا همزمان می دهند، به این معنی که دقت بسیار زیاد حرکت و موقعیت یابی بدون نیاز به انکدرها و سایر نرم افزارها قابل دستیابی است. اکثر چاپگرهای سه بعدی چندین موتور پله ای را در خود جای می دهند.

 

کاربرد استپ موتورها برای دستگاه های CNC

برای تامین انرژی بیشتر انواع ماشین آلات CNC، استپ موتورها گزینه ی جایگزین برای سروو موتورها هستند،  CNCدر طیف وسیعی از فرآیندهای تولیدی کاربرد دارد، که در آن نرم افزار کامپیوتری از پیش برنامه ریزی شده، عملکرد و حرکت فیزیکی ماشین آلات را در تنظیمات و ساخت کنترل می کند.

موتورهای پله ای یک مزیت نسبت به موتورهای سروو دارند، و نیازی به انکدر ندارند. اصولا سروو موتورها نسبت به استپ موتورها برای درک و کارکردهای پیچیده‌تر استفاده می شوند و دلیل این پیچیدگی این است که آنها دارای یک انکدر هستند. استپ موتورها نیازی به انکدر ندارند، و از نظر تئوری، حتی از سرووها قابلیت اطمینان بیشتری دارند.

کاربرد استپ موتورها در دوربین ها

استپ موتورها به طور گسترده در فناوری های دوربین پیشرفته استفاده می شوند.انواع استپ موتورها برای کنترل قطعات داخلی با دقت بسیار بالا در کاربردهای مختلف، مانند فوکوس خودکار درون لنز و تنظیمات دیافراگم، و همچنین در محفظه ها و دوربین های امنیتی و سیستم های نظارت از راه دور استفاده می شوند.

استپ موتورها چند ویژگی دیگر برای استفاده در سیستم های موقعیت یابی دوربین و نظارت تصویری ارائه می دهند، از جمله:

  • گشتاور کامل در حالت سکون
  • زمان پاسخ دهی بسیار دقیق و فوری برای همه ورودی های حرکتی
  • تکرارپذیری مداوم حرکات از پیش تعیین شده
  • کنترل های حلقه باز ساده که با مرحله ثابت تعریف شده اند.