کاربرد پولی تایم

 پولی تایم ها اغلب کاربرد پولی تایم  یکسان دارند و به این صورت است که جهت تغییر مسیر و افزایش نیرو و قدرت وارد شده بر بار از پولی بهره میگیرند. پولی تایم ها دارای جنس های متنوع و مختلفی هستند از جمله پلاستیکی و فلزی …..که با توجه به نوع عملکرد پولی ها جنس و ابعاد مربوط را انتخاب میکنیم. البته در بیشتر مواقع هم انتخاب پولی مناسب برای بال اسکرو با در نظر گرفتن مشخصات فنی موتور و فضای محدود موجود صورت میگیرد. در مورد کاربرد پولی تایم باید بگیم که در رباتیک هم قطعه پر کاربردی است به طوری که برای انتقال نیروی در میان اجزای مختلف در یک ربات از پولی به همراه دنده استفاده میشود، پولی تایم های موجود در صنعت  بسیار با دوام و پر مصرف و کاربرد هستند از جمله شرکتهایی که در عرضه پولی تایم Pulley timing در بازار صنعتی ایران نقش پر رنگی در کنار همکاران خود دارند شرکت تام باهر است که با داشتن انواع پولی تایم مرغوب با برند باهر توانسته رضایت مشتریان خود را در این زمینه کسب کند و خرید پولی تایم از تام باهر باعث افتخار شرکت تام باهر است. البته جهت احترام به مشتریان و داشتن محصولات سیستمهای متحرک خطی دارای مجموعه کامل محصولات لوازم سی ان سی جهت ساخت دستگاههای صنعتی سی ان سی است و از جمله لوازم پر فروش و پر کاربرد تام باهر بال اسکرو می باشد. شرکت تام باهر دارای دو برند بال اسکرو باهر (ساخت با کیفیت و مرغوب چین) و بال اسکرو جی تن GTEN (ساخت کشور تایوان )میباشد. پولی تایم ها در کنار تسمه تایم مربوط به خود مصرف میشوند و در مورد مزیتهای پولی تایم و تسمه تایم مواردی را نام میبریم.

 

مزایای پولی تایم  و تسمه تایم

  1. مصرف و اتلاف انرژی بسیار پایینی دارد.
  2. نیاز فراوان به روغنکاری ندارد.
  3. عملکرد بدون صدا و نویز
  4. قیمت مناسب و مقرون به صرفه دارد.
  5. ایراد سرخوردن در زمان کار را ندارد.

 

قابلیتهای پولی تایم و تسمه تایم ها

1 تنظیم تایم حرکت قسمتهای مختلف دستگاه (البته قبلا توسط چرخ دنده و زنجیر صورت میگرفت.)

2-منتقل کردن نیرو (سابق بر این  تسمه پروانه های متداول این کار را انجام میدهند.)

3- هزینه کمتری را در مقابل دیگر سیستمها دارند.

در واقع با مشخصاتی که گفته شد با چرخش خود حول یک محور دنده های  پولی تایم باعث حرکت و رانده شدن رو به جلو و عقب دنده های تسمه تایم میگردد. پولی تایم در کنار تسمه تایم در کاربردهای گوناگون صنعتی از جمله انتقال حرکت مکانیکی از شافت یک موتور به بار به کار میرود. پولی تایم در ساده ترین نوع خود شامل یک رینگ شیار دار با مقطع v  شکل یا  o شکل یا  رینگ تخت و مسطح است که غالبا با تسمه های لاستیکی برای جابه جا کردن قدرت از موتور به بار استفاده میشود.

 

همکاری متقابل پولی تایم و تسمه تایم

کاربرد تسمه و پولی تایم به طور مثال در انواع دستگاههای سی ان سی(CNC)، موتورهای اصلی اکسترودرها و موارد بسیار دیگری دیده میشود و در این ماله کاربرد پولی ساده با تسمه بررسی شد و غالبا از مزایای این روش ارزان و به صرفه بودن است اما یک عیب وجود دارد و آن سر خوردن تسمه از روی پولی در هنگام زیاد شدن فشار یا گرم و شل شدن تسمه تایم می باشد و به خاطر همین باید دقت کرد تا در تسمه کاملا محکم رگلاژ شود تا از سر خوردن بیشتر آن جلوگیری گردد، البته لازم به ذکر است این موضوع باعث فشار بسیار به یاتاقانها و کاهش طول عمر آنها میشود. در این حالت ضریب انتقال نیرو معمولا کم است (در حدود %50) و به فشار تسمه بر روی پولی تایم و ضریب اصطکاک بین پولی و تسمه بستگی دارد گاهی این سر خوردن و لغزندگی نقش یک فیوزمکانیکی یا کلاج را داشته و از گریپاژ و هنگ کردن در هنگام اضافه بار جلوگیری میشود. از پولی تایم در مواردی که نیاز است نسبت دور، بین موتور و بار کاملا ثابت حفظ گردد و حتی ضریب انتقال قدرت زیاد و حداکثری شود به کار میرود. گاهی پولی تایمینگ ها (timing pulley) با نامپولی سنکرون (synchronous pulley) هم معرفی شده است که به شکل دندانه دار و با گامها (pitch) و فرمها (profile) متنوع و گوناگون درست شده است و مانند زنجیر نسبت تقریبا ثابتی را بین موتور و بار ایجاد کرده و ضریب انتقال قدرت در آنها نزدیک به %100 است.