Seromotor function

اصول کارکرد سروو موتور (Servo Motor) به سیگنال های دریافتی که از طریق سیم کنترلی نصب شده درآن، به سروو موتور اعمال میگردد، بستگی دارد.

هر سروو موتور متصل به شفت خروجی است، که این محور میتواند به سبب دریافت سیگنال های رمزی، در مسیر یک حرکت زاویه ای در شرایط زاویه ای مناسب با سیگنال ورودی قرار بگیرد.

نحوه کار سروو موتورها

نحوه کار  سروو موتورها به گونه ای می باشد که، کنترل و بررسی دقیق موقعیت زاویه ای یا خطی، سرعت و شتاب را فراهم می کند. یک کنترلر تقریبا پیچیده ای دارند،که معمولا خود آن یک واحد مجزای طراحی شده برای سروو موتورها می باشد.

سروو موتورها نیز به اندازه الکترو موتورها نیز کاربرد دارند اما قیمت سروو موتورها نیز بیشتر می باشد. کاربرد سروو موتورها در مکان هایی می باشد که امکان استفاده از الکترو موتورهای معمولی وجود نداشته باشد.

این موتور به علت سرعت و دقت بالایی که حین عمل دارد، باعث کاربرد بیشتر شده است. هدف از ساختن این محصول که یکی از موتورهای الکتریکی می باشد، برای بهره گیری از آن در سیستم های کنترل فیدبک می باشد.

به موتوری که پاسخ سریع به سیگنال های خطا می دهد، همچنین سریعا به بار، شتاب می دهد سروو موتور می گویند. که به طور کلی  سروو موتور یک ساختارحلقه بست خودکار برای راه اندازی ماشین ها می باشد،که از فیدبک موقعیت برای رسیدن به موقعیت نهایی و کنترل حرکت استفاده می گردد.

 اساس عملکرد سروو موتور به کار بردن آنها به صورت حلقه بسته می باشد. در تمامی سروو موتورها یک سنسور موقعیت تعبیه شده که موقعیت خروجی را به ولتاژ متصل می کند.

سروو موتور چگونه کار می کند؟

اگر یک سروو موتور سرگرمی استاندارد را باز کنید، تقریباً همیشه سه جزء اصلی را پیدا خواهید کرد:

موتور DC :

به گیربکس و محور خروجی/محرک متصل است تا سرعت و گشتاور موتور افزایش یابد. موتور DC محور خروجی را کنترل می کند.

مدار کنترل کننده :

سیگنال های ارسال شده توسط کنترل کننده را تفسیر می کند و پتانسیومتر به عنوان بازخورد برای مدار کنترل کننده عمل می کند تا موقعیت شفت خروجی را کنترل کند.

پتانسیومتر یا مکانیزم بازخورد مشابه :

با استفاده از پتانسیومتر، که از طریق چرخ دنده ها با محور موتور همراه می شود، می توان موقعیت مکانی شفت را حس کرد، که توسط پتانسیومتر به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود.

سروو موتورها بر اساس کنترل سرعت و موقعیت بسیار دقیق عمل می کنند، اما در شرایط ساده فقط موقعیت را میتوان کنترل کرد.

سروو موتورها روی عملکرد سروو کار می کنند که از بازخورد موقعیت برای کنترل سرعت و موقعیت نهایی موتور استفاده می کند. از نظر داخلی، سروو موتور یک موتور ، مدار بازخورد ، کنترل کننده و سایر مدارهای الکترونیکی را با هم ترکیب می کند.

یک سیستم سروو شامل سه جز اصلی است:

سروو موتور یک سیستم کنترل بسته (Close loop) است یعنی دارای فیدبک می باشد. بنابراین احتمال خطا در آن به صفر می رسد.

در سروو موتور مدارات فیدبک بکار رفته در آن تشکیل یک سیستم حلقه بسته می دهد. فیدبک Servo motor یک انکودر نوری است که محور آن به انتهای موتور کوپل شده است. هر انکدر در ازای دوری مشخص قطار پالس تولید می کند.

برای مثال یک انکدر ۲۵۰۰ پالس در ازای گردش یک دور محور آن، ۲۵۰۰ پالس تولید می کند که درایور Servo motor این پالس را دریافت می کند و شمارش تعداد آن موقعیت محوری موتور را تشخیص می دهد.

سروو موتورها دو سیم خارج از دستگاه دارند، که یکی از آنها مربوط تغذیه می باشد و دیگری فیدبکی است که از انکدر گرفته شده است.

 نحوه عملکرد سروو موتورها

نحوه عملکرد سروو موتورها به گونه ای می باشد که ما می توانیم جهت تعیین موقعیت یک زاویه به صورت دقیق از سروو موتورها استفاده کنیم. این سروو موتورها براساس سیستم های کنترل فیدبک طراحی می شوند.

به دلیل کم بودن اینرسی این سروو موتورها تغییر سرعت در این نوع موتورها بسیار پایین است. سیستم حلقه بسته که موتورهای سروو از آنها بهره می گیرند می تواند یک جایگزین مناسب برای موتورهای AC و موتورهای پله ای باشد.

روش به کارگیری سیستم های کنترلی از سیگنال های فیدبک سیستم حلقه بسته نامیده می شود. سروو موتورها قابلیت کنترل موقعیت شفت سروو و همچنین قدرت و سرعت چرخش سروو را نیز دارا می باشد.

محصولات تام باهر

شرکت تام باهر وارد کننده و عرضه کننده انواع محصولات و لوازم مکانیکال مربوط به دستگاههای CNC نظیر:

بال اسکرو، بال بوش، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم(شامل پروفیل آلومینیوم شیاردار)،

لوازم سی ان سی، انواع شفت(شفت پایه دار / شفت LM/ شفت بدون پایه)،

ریل و واگن(لینیر گاید)، دنده شانه ای (دنده شانه ای مورب)،

کوپلینگ (کوپلینگ SRJ)، انرژی چین(محافظ کابل)

و هم چنین محصولات الکتریکال دستگاههای صنعتی شامل سرو موتور و استپ موتور با برند JMC-BAHER میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مهندسین و کارشناسان فنی ما در این زمینه با شماره های موجود در سایتهای تام باهر تماس حاصل نمایید.

کسب نمایندگی های انحصاری توسط تام باهر

– در بال اسکرو دارای برند باهر و GTEN می باشد. برند GTEN از کشور تایوان است.

– در لینیر گاید دارای دو برند باهر و STAF می باشد. برند STAF از کشور تایوان اخذ شده است.

– در دنده شانه ای دارای دو برند باهر و GAMBINI می باشد. GAMBINI از کشور ایتالیا می باشد.

– در سرو موتورservo motor دارای برند BAHER-JASD می باشد