کوپلینک باهر

کوپلینگ باهر در حقیقت قطعه ای است که برای متصل کردن دو قطعه دوار را به متصل نموده و شاید بهتر این است که بگوییم کوپلینگ ابزاری برای محور کردن موتور وشفت پمپ  است و می تواند اجازه انحرافاتی را به آنها بدهد. شفت و موتور چون به صورت کسری یا ضربدری در پمپ کلوز، پمپ سانتری فیوژ یا موتورهای سانترفیوز قرار میگیرد به وسیله کوپلینگ به هم اتصال دارند حالا اگر به هر دلیل کوپلینک دارای کیفیت مناسب نباشد امکان آسیب به انکودر یا موتور را دارد.

کوپلینگ در واقع در جاهایی که نیاز به اتصال محرک اولیه به سیستم گرداننده پمپ باشد به کار میرود و علمی ترین تعریف همان انتقال حرکت گردشی و نیروی گشتاوری از قسمتی به قسمت دیگر است.کوپلینگ در انواع ماشین آلات صنعتی به ویژه در دستگاههای سی ان سی(cnc)  به عنوان موتور نیروی محرک دستگاه عمل میکند. با توجه به میزان مصرف بالای انواع کوپلینگها نیاز جامعه صنعتی به قطعاتی مثل کوپلینگ بالاست و شرکت تام باهر از جمله شرکتهای مطرح در ایران است که نیاز مشتریان محترم را با نهایت کیفیت برآورده مینمایند.

شرکت تام باهر از قدمت بالایی در این صنعت نیز برخوردار است که با تجهیزات مدرن و به روز و باکیفیت بالا اقدام به عرضه محصولات خود مینماید. کوپلینک باهر که برای اتصال بین دو شفت به یکدیگر از آن استفاده و بهره می رود. یکی از موارد استفاده از آن در دستگاه های سی ان سی CNC است. کوپلینک باهر عرضه شده در شرکت تام باهر با دستگاه های جدید و مدرن و در انواع مختلف مناسب برای استفاده در دستگاه ها و کارکرد های مختلف و غیره استفاده می شود. البته دامنه محصولات تام باهر بسیار وسیع است و محصولات سیستمهای متحرک خطی را دارا میباشد از جمله تمام لوازم سی ان سی، بال اسکرو که شامل دو برندبال اسکرو باهر از چین، بال اسکرو جی تن(GTEN) از تایوان می باشد را عرضه میدارد. در شرکت تام باهر کوپلینگ SRJ باهر به مشتریان عرضه میشود.

 

عملکرد کوپلینگ باهر

 1. تصحیح نامحوری در بین شفتها
 2. کنترل و مهار حرکت محوری یا ارتعاش شفتها
 3. جریان القایی نامحوری از یک شفت به شفت دیگر

 

کوپلینگ تا اینجا کمی ما را با کارکرد خود آشنا کرد ولی شاید بد نباشد بگوییم اگر چرخ یا دوار بودن قطعه ای به این نام ساخته نمیشد چون ماشین آلات دوار غالبا یا محرک اند یا متحرک اند. انتقال قدرت از محرک به متحرک از طریق قطعات و ابزاری مثل کوپلینگ، تسمه چرخ دنده و…….انجام میگردد در نهایت کوپلینگها یکی از چندین راههای انتقال قدرت مکانیکال است که گشتاور را از شفت ماشین محرک به متحرک انتقال می یابد.

 

انواع مختلف کوپلینگ

 1. کوپلینگ solid
 2. کوپلینگ flaxlibel
 3. کوپلینگ مفصلی
 4. کوپلینگ انکودری
 5. کوپلینگ هیدرولیکی
 6. کوپلینگ الومینیومی
 7. کوپلینگ فنری
 8. کوپلینگ دنده ای
 9. کوپلینگ امگا

 

چندین کاربرددیگر انواع کوپلینگ باهر

کوپلینگ در اتصال دو قطعه یا شفت دستگاههایی مانند موتور و ژنراتور  که به طور جدا ساخته شده اند،نقش دارد علاوه بر این در زمان جدا کردن ارتباط در موقع انجام جا به جایی و تعمیرات دوره ایی و مرتب دستگاه از کوپلینگ بهره میگیرند.

 

ایجاد انعطاف پذیری مکانیکی

تقلیل انتقال ناگهانی و ارتعاش ناگهانی از یک شفت به شفت دیگر

کوپلینگ از قطعات در مقابل بار اضافه محافظت میکند.

تغییر عملکرد و خواص ارتعاشی قطعات دوار

انتقال توان از یک انتهای موتور به پمپ در کوپلینگ

 

نحوه نگهداری کوپلینگ

تعمیر یا نگهداری و خرابی کوپلینگ مستلزم اعمال کارهایی است که به اختصار گفته میشود :

1)      بازرسی چشمی مداوم

2)      بررسی نشانه های احتمالی سایش یا خستگی و نظافت منظم قطعه

3)      روغنکاری مداوم و منظم کوپلینگ

 

شفت