کوپلینگ چیست؟

کوپلینگ چیست؟ کوپلینگ وسیله ایی برای محور کردن موتور و شفت پمپ می باشد.که در ادامه شرحی از شفت نیز داده خواهد شد. در حقیقت کوپلینگها برای اتصال سانتری فیوژ، پمپ سانتری فیوژ، پمپ کلوز(pomp close)، می باشد. در اینجا لازم به ذکر است که بگوییم در صورت عدم داشتن کیفیت کوپلینگ انتخاب شده امکان صدمه به موتور وجود دارد. کوپلینگ حرکت دورانی موتور را به شفت پمپ منتقل میکند. در واقع باعث چرخش شفت و پروانه می شود که باید از هم محور بودن این دو اطمینان پیدا کرد. کوپلینگ نقش متصل کردن دو قطعه دوار را دارد که این امر اجازه انحراف به اطراف را میدهد، همچنین با دقت در انتخاب و نحوه نصب و نگهداری کوپلینگ میتوان تا حدود زیادی در زمان و هزینه نگهداری صرفه جویی کرد.

انواع کاربردهای کوپلینگ

1-توانایی و قابلیت استفاده در مکانهای دارای اشتعال و انفجار
2-امکان استفاده در موتورهای صنعتی و پمپ
3-قابلیت استفاده در دستگاههای تراشکاری
4-قابلیت استفاده در دستگاه خرد کن

دسته بندی انواع کوپلینگ

1-کوپلینگ solid یا rigid
2-کوپلینگ های Flaxlibel یا انعطافی
3-کوپلینگ های مفصلی
4-کوپلینگهای انکودری ( encoder coupling ) یا کوپلینگهای مینیاتوری
5-کوپلینگهای هیدرولیکی
6-کوپلینگهای آلومینیومی
7-کوپلینگهای فنری کوپلینگ های فالک ( Gird Coupling)
8-کوپلینگهای دنده ای
9-کوپلینگهای ضربه ای
10-کوپلینگ امگا

برای تعدادی از انواع کوپلینگ نیاز به توضیحاتی است که در زیر به اختصار تقدیم خوانندگان میگردد.

تمام کوپلینگ های solid به دو دسته تقسیم می شود:

1-نوع کوپلینگ فلنج دار(flanged coupling) : این نوع کوپلینگ ها از دو صفحه تشکیل شده که یک صفحه آن به شفت پمپ و صفحه دیگر به موتور توسط پیچ و مهره متصل میگردد.

2-نوع دوم از کوپلینگ solid از دو نیم استوانه تشکیل شده است و توسط پیچ و مهره به هم اتصال داده میشود.

در واقع از کوپلینگهای نوع solid در مواقعی بهره میگیریم که هم راستای دو محور باشند.

کوپلینگهای انعطافی کلا به دو دسته تقسیم میگردند:

1- نوع اول : کوپلینگهای انعطاف پذیر مکانیکی

2- نوع دوم : کوپلینگهای انعطاف پذیر متریال material

کوپلینگهای انعطاف پذیر مکانیکی به خاطر سیستم فیزیکی و طراحی داخلی آن از این طریق نامگذاری میشود:

1-کوپلینگ های انعطافی دنده ای (gear coupling) به این صورت نصب می گردد که برروی موتور و شفت دوتوپی نصب شده که لبه های آن دندانه دار است و این دنده ها توسط بوش دنده ای که می تواند یک تکه یا دو تکه باشند به هم متصل می شوند دندانه های داخلی با دندانه های بوش درگیر شده که این امر باعث انتقال گشتاور می شود.
2-کوپلینگ فنری ( کوپلینگ های انعطاف پذیر فنری) از دو طریق تشکیل شده که برروی آن شیارهای افقی وجود دارد که یکی برروی شفت پمپ و دیگری برروی شفت الکترو موتور نصب می شود این دو صفحه توسط یک فنر به هم دیگر وصل می شوند و کوپلینگ توسط این فنر منتقل می شود و یک درپوش این فنر را می پوشاند که این امر باعث جلوگیری از جدا شدن فنر می شود و بیشتر دلیل این مدل نبودن روغن و گیریس در منبع می باشد. در صورتی که روغن در منبع وجود نداشته باشد باعث شکستن کوپلینگ می شود. کوپلینگ های زنجیری که توسط زنجیر به همدیگر متصل می شوند و کوپلینگ توسط زنجیر منتقل می شود.شرکت تام باهر با توجه به داشتن سابقه طولانی و مشتریان فراوان و با هدف ارائه خدمات وانواع کوپلینگ باهر مورد نیاز در ساخت ماشین آلات سی ان سی در خدمت صنعتگران و ماشین سازان گرامی می باشد.
در ساختار کار کوپلینگ باهر و اغلب برندهای مطرح در بازار، مسئله ای که هنگام کار با این محصول اتفاق می افتد، هم راستا نبودن محور است که به روش های مختلف ایجاد می شود. شرکت تام باهر از سابقه بالایی در این صنعت نیز برخوردار است که با تجهیزات مدرن و به روز باکیفیت بالا اقدام به عرضه محصولات خود مینماید. همواره مشتریان در صنعت و بازار ما را با کیفیت و تعهد به یاد دارند. کوپلینگ باهر با کیفیت که برای اتصال بین دو شفت به یکدیگر از آن استفاده می شود. بعنوان مثال یکی از موارد استفاده از آن در دستگاه های سی ان سی CNC است. کوپلینگ عرضه شده در شرکت تام باهر با دستگاه های جدید و مدرن و در انواع مختلف مناسب برای استفاده در دستگاه ها و کارکرد های مختلف و غیره استفاده می شود. شرکت تام باهر عرضه کننده کلیه محصولات سیستمهای متحرک خطی، انواع بال اسکرو باهر و تنها نمایندگی انحصاری جی تن(GTEN) از تایوان میباشد. مشتریان گرامی برای اطلاعات فنی و دیدن نقشه های سه بعدی بال اسکرو میتوانند از سایتهای شرکت نیز بازدید نمایند، البته محصولات تام باهر دارای تنوع بالایی است و شامل : ریل و واگن، دنده شانه ای، لینیر گاید STAF، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم، انرژی چین، بال اسکرو،کوپلینگ باهر، لوازم سی ان سی،…….است که با برند باهر ارائه میگردد. در محصول لینیر گاید هم ما دارای نمایندگی STAF از تایوان هستیم.

1. عدم هم راستایی محور به صورت موازی نبودن و در یک راستا نبودن ایجاد می شود و هنگامی که صفحه های کوپلینگ در مقابل هم باشند ولی شفت های پمپ و موتور موازی و در یک ارتفاع نباشند اتفاق می افتد.
2. عدم هم راستایی زاویه ای در زمانی اتفاق می افتد که شفت پمپ و موتور در یک راستا و در یک ارتفاع باشد ولی صفحه کوپلینگ از بالا یکسان نباشد.
3. درحالتی که هیچ یک از صفحه ها و شفت ها در یک راستا و ارتفاع نباشند.
کوپلینگ انعطافی تا حدی می تواند ناهم محوری بین موتور و پمپ راجبران کند.

کوپلینگ

کوپلینگ های متریالی:

کوپلینگ هایی هستند که به خاطر موادی که در آن استفاده شده از انعطاف بالایی برخوردارند که جنس داخلی آن از فلز یا پلاستیک می باشد.

کوپلینگ های دنده ای :

کوپلینگ های دنده ای عموماً برای بازه بسیار وسیع از توان، گشتاور و دمای کار مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال کوپلینگ های دنده ای که عمدتاً توسط شرکت های سازنده به صورت از قبل ساخته شده ارائه می شوند برای توان های تا حدود 4/2 مگاوات ارائه می شوند. دور این کوپلینگ ها می تواند از 1300 دور برای توان های بالا تا 7500 دور بر دقیقه برای توان های کمتر از 65 کیلووات باشد.

قرار دادن کوپلینگهای شفت در ماشین آلات هدفهای گوناگونی را دنبال مینماید که رایج ترین را مختصر توضیح میدهیم :

1-آماده کردن اتصال شفتهای دستگاههایی مثل موتور و ژنراتور که به شکل جداگانه تولیده شده اند و همین طور قطع اتصال در هنگام تعمیرات یا هر گونه جا به جایی
2-مهیا کردن امکان نا میزانی شفتها و به وجود آوردن انعطاف پذیری مکانیکی
3-تقلیل انتقالهای ناگهانی و بد موقع از یک شفت به شفت دیگر
4-حفاظت و نگهداری در مقابل اضافه بار
5-تعویض خواص ارتعاشی تجهیزات دوار
6-اتصال بخش درایور
7-انتقال دادن نیرو از یک انتها به انتهای دیگر

تاریخچه پیدایش بال اسکرو