بال اسکرو

بال اسکرو از جمله قطعاتی است که همیشه در صنعت نقش مهمی دارند مخصوصا در صنعت ماشین سازی و خودرو و صنعت ساخت ماشینهای سی ان سی و انواع ماشینهای صنعتی  استفاده میشود در حقیقت یک ابزار مکانیکی برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی میباشد که البته  با کمترین اصطکاک این کار را انجام میدهند و به این دلیل محبوب می باشد. شاید از نزدیک با ظاهر Ball Screw آشنا باشید مکانیزم کار بال اسکرو  به ساختار آن بستگی دارد. بال اسکرو ساختمانی پیچ و مهره ایی دارد به این صورت  که در بال اسکرو گوی در واقع همان مهره است و پیچ همان شفت رزوه شده است. در واقع شفت رزوه شده به صورت مارپیچ است و مسیر حرکت ساچمه هایی را مهیا میکند که قسمت مهره یا گوی  بر روی آن حرکت میکند و گوی بال اسکرو طوری ساخته شده که اجازه چرخش ساچمه ها را در درون خود میدهد و در زمانی که گوی بر روی شفت حرکت میکند ساچمه ها در داخل گوی گردش میکنند.

پیچ و مهره بال اسکرو

در واقع بال اسکرو از مجموعه پیچ و مهره تشکیل شده است که گوی گردان (nut) به عنوان مهره عمل می کند و شافت رزوه دار (screw) به عنوان پیچ عمل می کند. وظیفه شفت رزوه دار که ظاهری مارپیچی دارد مشخص کردن مسیر حرکت ساچمه ها و همچنین مسیر حرکت قسمت لغزنده بال اسکرو می باشد. این قطعه علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت میکنند، میتوانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند. با توجه به اینکه این ابزار باعث ایجاد تلرانسهای دقیق میشود، در موقعیتهایی که دقتهای بالایی لازم است مناسب هستند. بال اسکروها در عین کاهش اصطحکاک، میتوانند با مقداری پیش بار کار کنند که باعث حذف لقی بین ورودی (چرخش) و خروجی (حرکت خطی) است. این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستمهای کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC و کاربردهای حرکت بسیار دقیق استفاده میشود.

 Ball Screw باهر

شرکت تام باهر TamBaher عرضه کننده کلیه محصولات سیستمهای متحرک خطی، انواع بال اسکرو باهر و تنها نمایندگی انحصاری جی تن(GTEN) از تایوان میباشد. مشتریان گرامی برای اطلاعات فنی و دیدن نقشه های سه بعدی (3D) بال اسکرو میتوانند از سایتهای شرکت نیز بازدید نمایید. و برای ارتباط با مهندسان و کارشناسان فنی ما در فروشگاه تام باهر میتوانید با شماره های 33933654-021 و 33973282-021 تماس حاصل نمایند. محصولات تام باهر دارای تنوع بالایی است و شامل :  (ball screw)، ریل و واگن، دنده شانه ای، لینیر گاید STAF، پولی تایم، پروفیل آلومینیوم، انرژی چین، کوپلینک، کوپلینگ SRJ، شفت(shaft)، لوازم سی ان سی و…….است که با برند باهر ارائه میگردد. در محصول لینیر گاید هم ما دارای نمایندگی STAF از تایوان هستیم.

 

معایب بال اسکرو

1-سیستم خود نگهدار یا خود قفل ندارد.
2-نیاز به موتور با سرعت ثابت
3-بسیار حساس به آلودگی
4-حساس به ضربه یا احیانا زمین خوردن هر چند سطحی
5-هزینه بالا

نکات بسیار مهم در انتخاب بال اسکرو

• میزان بار مکانیکی که باید  جابجا شود
• شرایط محیطی محل نصب و استفاده
• لوازم مورد نیاز برای نصب و جاسازی
• میزان دقت مورد نیاز در حرکت

اگر به دنبال خرید یک بال اسکرو مناسب برای نیازهای کاربردی خود هستید، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید: متقاضیان گرامی بامطالعه دقیق مشخصات ذکر شده در بروشور یا کاتالوگ کامل بال اسکرو و همچنین نقشه های 3D ( سه بعدی ) در سایتهای شرکت  میتوانند با کیفیت ترین و مناسبترین خرید را از تام باهر داشته باشند.

نکات مهم در خرید بال اسکرو

 1-توجه به نوع مکانیزم بازگرداننده ساچمه
 2- توجه به برند و مدل مد نظر و استادندارد خاص مربوط به آن برند (پیچ و مهره باید حتماً از یک برند باشند).
 3- توجه به قطر قطعه ( که از 6 تا 85 میلیمتر متغیر است)
 4-توجه به گام مصرفی  (در بازار ایران بال اسکرو با گام های 5 تا 10 میلیمتر بیشترین کاربرد را دارند.)
 5-توجه به شیار پیچ، نخ پیچ یا (راه پیچ) که بسته به نوع کاربرد و دقت مورد نیاز حرکتی، انتخاب می‌گردد.
 6- توجه به روش تولید  (رولینگ یا سنگ زنی)
 7- توجه به جنس و متریال کاربردی در ساخت قطعه
 8- توجه به نوع و مدل مهره  که انواع مختلفی دارند (SFU، SFI، SFC، RSI و …)
 9-توجه به موجودی بال اسکرو انتخابی
 10-درنظر قراردادن گارانتی و خدمات پس از فروش
 11-توجه به اصل یا تقلبی بودن
 12-توجه به هزینه و قیمت

نحوه نصب   Ball Screw

1- این قطعه هیچ گونه بار شعاعی را تحمل نمیکنند و نیروهای عمودی هم توسط ریل ها مهارمیشود.

2- کلیه بارهای وارد شده بر بال اسکرو فقط باید بر یک سر  مهار گردد که برای این کار دو عدد بلبرینگ جهت دار در یک طرف  استفاده میشود نیروهای فشاری و کششی در این نقطه مهار میگردد و طرف دوم با یک بلبرینگ معمولی به صورت آزاد در طرفین می باشد.

3- مسئله بعدی  طول آن است که اگر از یک مترو شصت تا یک مترو هشتاد سانتی متر بیشتر باشد  از سیستم مهره گردان استفاده میکنیم. این حالت موتور روی محور متحرک و در کنار بال اسکرو قرار دارد.

4- در طول پایین مهره توسط ابزارمخصوص  به بدنه محکم میشود.

5- در طولهای بالا و بلند  روی محور ثابت محکم شده و دوران ندارد ولی مهره بال اسکرو توسط تسمه تایم به موتور وصل میگردد و با گردش مهره متحرک به جلو و عقب حرکت میکند.

نصب بال اسکرو

در نصب بال اسکرو چند نکته با اهمیت داریم و آن نوع تراش دو انتها است به این ترتیب که برای تراش  باید از ابزاری استفاده کرد که مانع لنگی ناشی از دوران گردد و در زمانی که در تراشکاری بال اسکرو لنگ بزند قسمتهای سر و ته لنگ خواهد خورد و بعد از مونتاژ نیز در عملکرد دستگاه سی ان سی آشکار خواهد شد. سازوکار حرکت این قطعه همانند حرکت بلبرینگ ها است. در این سیستم هیچ لغزشی در حرکت لایه های سطوح وجود ندارد و حرکت بر مبنای غلتش کامل می باشد.

کاربرد بال اسکرو و مجموع صنایعی که به آن وابسته هستند

• صنایع پزشکی
• صنعت ساخت‌و‌ساز
• صنایع رباتیک
• صنایع نظامی 
• صنایع تولید خودرو
• صنعت هوافضا
• انرژی هسته‌ای
• مکاترونیک و …

این قطعه برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه هایی از این قبیل در steppers برای تولید نیمه هادی ها، در روبات ها، در تجهیزات مونتاژ دقیق، در ماشین آلات، در موتورهای فرمان خودرو، در موشک و هواپیما برای حرکت سطوح کنترل استفاده می شود. همچنین، به طور معمول، آن ها به قطعات دیگر حرکت خطی، مانند واگن ها، واحد های درایو، اسلاید خطی، عملگرهای خطی، برای ایجاد یک سیستم حرکتی صاف، دقیق و کامل پیوسته اند.